OBJAVLJEN NAJNOVIJI IZVEŠTAJ EVROPSKE AGENCIJE ZA LEKOVE: Dve doze vakcine efikasne u borbi protiv delta soja
EVROPSKA agencija za lekove ( EMA) u svom današnjem izveštaju navodi da još nema preporuke za primenu treće doze vakcine kao i da su sve četiri vakcine odobrene u EU u preporučenim dozama efikasne protiv Delta soja virusa.

Foto Novosti
Tokom redovne nedeljne konfrencije za štampu, EMA nagalšava da nadgleda mutacije virusa i njihov mogući uticaj na efikasnost vakcina.
Upozorava se da se veoma zarazni Delta soj brzo širi Evropom i svetom i da je zato važno da se što više građana kompletno vakciniše.
- Pozvali smo građane Evrope da se zaštite tako što će da prime preporučene doze. Još je rano da potvrdimo da li bi eventualna treća, tzv. ''buster'' doza bila potrebna i kada jer još nemamo dovoljno informacija koliko traje zaštita dobijana od vakcina - kaže šef strategije vakcinacije u EMA, Marko Kavaleri.
EMA ponavalja da sve četiri vakcine autorizovane u EU obezbeđuju "visoku zaštitu" od svih sojeva koji trenutno kruže Evropom, posebno kada su u pitanju teški simptomi i hospitalizacije.
Istovremeno, preporučuje se primena dve doze u "najkraćem preporučenom vremenu".
- Još je rano da predvidimo potrebu adaptacije vakcine na nove sojeve virusa. Radi se na ispitivanju takvih vakcina i EMA je aktivno angažovana sa proizvođačima kako bi dosli do dovoljno kliničkih podataka za buduće regulatorne korake ako se pokažu kao neophodni - nagalšaa Kavaleri.
Evropska agencija za lekove ponovila je da je došla do zaključka da postoji retka, ali moguca vezu slučajeva miokarditisa i perikarditisa sa primenom RNK vakcina komapanija "Fajzer" i "Moderna".
U EMA naglašavaju da nastavljau da nadgledaju eventualne rizike kod primene vakcina, ali i upozoravaju na veliki broj dezinformacija na internetu koje služe u aktivakcinalnim kampanjama, zbog čega su odlučili da na mešečnom nivou izlaze sa izveštajima o bezbednosti vakcina koji uključuju sve prijavljene slučajeve mogućih nuspojava kao i moguće smrtne ishode.
- Važno je razumeti da su u pitanju samo sumnje da su vakcine uticale na ove nuspojave. Činjenica da je neko imao medicinski problem ili nažalost preminuo posle vakcinacije ne znači obavezno da je to izavano samo vakcinaom već nemom postojećim medicinskim probelmom nevezanim za vakcinaciju - zaključio je Kavaleri.
Preporučujemo

Kari’s on fire – Pešić se vraća na klupu Pirota!
SVUDA pođi, kući dođi – Pešić se vraća na klupu Pirota! Kako Mozzart sport saznaje, selektor košarkaške reprezentacije Srbije preuzima još jedan važan zadatak i diže ceo svoj rodni kraj na noge! Ova odgovorna dužnost poverena mu je u velikoj akciji Fondacije Mozzart i KSS-a, a svečana promocija zakazana je za subotu, 21. jun u 20.00 časova na Omladinskom stadionu u Pirotu!
19. 06. 2025. u 13:00

SRPSKA POSLA: Nikola Jokić zapanjio svet! Vratio se u Srbiju i uradio OVO (VIDEO)
NIKOLA Jokić je najbolji košarkaš planete, ali dajte mu loptu i biće najbolji u svakom sportu. To je pokazao još jednom.
08. 06. 2025. u 08:54

DUŠAN U ŠOKU: Šta je Tramp pitao Vlahovića
AMERIČKI predsednik Donald Tramp ugostio je u Ovalnom kabinetu ekipu Juventusa, a onda postavio škakljivo pitanje Vlahoviću i drugovima.
19. 06. 2025. u 10:33
Komentari (0)