POSLUŠNICI BEZ MORALA U SLUŽBI NEMAČKIH OKUPATORA: Stvaranje Specijalne policije u okupiranom Beogradu lično je zamisli Dragi Jovanović
MOTIVI za saradnju sa okupatorima su bili raznovrsni. Razum, spremnost na prilagođavanje radi preživljavanja, uskraćenost i moralni defekti učinili su da među ljudima postoje i oni koji obožavaju Lucifera.

IZDAJNIK Dragi Jovanović na suđenju za ratne zločine , Foto "Vikipedija"
Spominjem razum upravo zato što je u nedostatku moralnih normi sasvim razumno da neko služi pobedniku i kod njega, makar bio i protagonista svega najgoreg, potraži neku milost, popust i mogućnost da preživi.
Među poklonicima nacizma i fašizma i srpskim kvislinzima najmanje je bilo onih koji su, poput Petena ili Kvislinga, verovali da s trijumfom Trećeg rajha dolazi novo doba.
Među tri karaktera srpskih kolaboracionista tokom Drugog svetskog rata dominira onaj karijeristički i oportunistički. Taj na razumu zasnovan poslušničko-spasilački, a ideološki – i to delom autohtoni, balkanski – bio je najmanje brojan.
Dobar primer prvog, karijerističkog, bio je šef Specijalne policije u okupiranoj Srbiji Dragomir Dragi Jovanović. Rođen početkom 20. veka u Požarevcu, on je na početku rata imao trideset devet godina. Otac Ljubomir mu je bio Srbin, a majka Vilma poreklom Nemica. Gimnaziju je završio u Velikom Gradištu, a diplomirao je na Pravnom fakultetu u Beogradu. Zaposlio se kao policijski činovnik Uprave grada. Krajem dvadesetih godina u beogradskoj policiji je dospeo do dužnosti šefa grupe agenata u policijskoj službi pri Dvoru. Nakon uspostavljanja Šestojanuarske diktature, Dragi Jovanović je prešao u Odsek za borbu protiv komunista. U jednom času bio je otpušten zbog pronevere, ali je ubrzo vraćen na dužnost. Raspoređen u Zagrebu, otkrio je ustašku zaveru za ubistvo kralja Aleksandra, zbog čega je unapređen u načelnika Opšte policije Beograda. Ovaj nemirni i nesolidni čovek ponovo je otpušten iz policijske službe 1933. Nije mnogo prošlo, i ponovo su ga zaposlili u policiji. U svojstvu službenika jugoslovenske političke policije krajem tridesetih godina u dve prilike boravi u Berlinu. Veruje se da ga je tamo vrbovala nemačka obaveštajna služba. Uoči Drugog svetskog rata imenovan je za pomoćnika upravnika grada Beograda.
NISU prošle ni dve sedmice od ulaska nemačkih trupa u Beograd, a Jovanovića su okupatori postavili za izvanrednog komesara za grad Beograd. kolaboracionista.
Stvaranje Specijalne policije njegova je zamisao. Istina, odluku o formiranju logora Banjica, leta 1941, doneli su komanda nemačke vojske i Gestapo, ali je organizacija svega prepuštena srpskim saradnicima na čelu s Jovanovićem. Uskoro je Jovanović postao i predsednik beogradske opštine.
Jovanović je, po svemu sudeći, uživao najveće poverenje nemačkih okupacionih vlasti.
Pukovnik Kajzenberg je tvrdio: „Policija je ovde, s obzirom na ličnost šefa javne bezbednosti, u najboljim rukama.“ Nemački oficir dodaje da je saradnja sa 1.500 pripadnika srpske gradske policije „besprekorna“.
Dragi Jovanović je uskoro postao komandant žandarmerije u Srbiji, a potom i prvi čovek Srpske straže s punim ovlašćenjima. U suštini, on je postao drugi čovek srpske uprave tokom okupacije. Njegovi najverniji agenti i istražitelji bili su: Boško Bećarević, Đorđe Kosmajac i Svetozar Vujković. Prvenstveni cilj Dragog Jovanovića za vreme funkcije bila je borba protiv komunista i njihovih simpatizera.
Hrvoje Magazinović, jedan od glavnih ideologa Ljotićevog Zbora, u svojim memoarima opisuje Dragomira Jovanovića kao notornog antikomunistu:
„Kako u periodu Komesarske uprave tako i u prvom periodu Nedićeve, upravnik grada Beograda bio je Dragi Jovanović, jak kao bik, slabih moralnih kvaliteta, profesionalni antikomunist, zvanični suradnik s njemačkom policijom prije rata. Poznavao je samo fizička mučenja kao metod borbe protiv komunizma.“
Specijalna policija nije uzela neposredno učešće u vršenju Holokausta, ali je bila bezuslovno na raspolaganju nacističkim vlastima. Pored pripadnika Narodnooslobodilačkog pokreta, progonila je i pristalice JVO, koje su čak i u većem broju bile zatočene u Banjičkom logoru i kasnije pogubljene.
Pukovnik Jovan Trišić, komandant srpske žandarmerije za vreme okupacije zabeležio je posle rata:
„Nijedno masovno streljanje na Jajincima kod Beograda do februara 1942. godine... nije bilo, a da pored Nemaca tamo nije prisustvovao i Dragi Jovanović. Ovo je apsolutno tačno jer sam se lično uverio, a uostalom, to nije bila nikakva tajna. U početku, a čini mi se sve do decembra 1941, srpski policajci Specijalne policije iz Uprave grada Beograda lično su vršili streljanja, a za ovo im je Dragi Jovanović isplaćivao po 200 dinara po svakoj streljanoj osobi.“
JOVANOVIĆU je na teret stavljan veliki broj zločina i saradnja sa okupatorom, ali i – kao i svim drugim građanima Jugoslavije kojima je tom prilikom suđeno – izdaja.
Ipak, i takav Jovanović je u posleratnom isleđivanju i suđenju zauzeo stav u izvesnoj meri drugačiji od onog koji mu pripisuje posleratni film Na putu izdaje. „Znao sam, meni je to rečeno da Beograd čeka sudbina Varšave. U takvoj psihozi bio sam prinuđen da izdam naređenje da se otkrivaju i uklanjaju svi oni koji nas takvim akcijama približavaju pokolju, paljevinama i uništavanju grada. „A ko je bio taj koji je to činio. To služi u vašu čast, to su bili komunisti. Nekoliko paljevina garaža, automobila i priprema paklenih mašina organi uprave grada su otkrili i uklonili opasnost po Beograd i sve Beograđane, opasnost po život i sigurnost stotina imućnih porodica i još više hiljada malih trudbenika, a naročito radnika. Eto, tu se začeo moj zločin. Neka fakta dalje govore. Od sabotaža prešlo se dalje na ubijanje službenika i činovnika. U 56. godini ubijen je Aranđel Jovanović, koji je bez ikakve zle namere obavljao svoju dužnost u bolnici u kojoj je kao nemački zatvorenik ležao Aleksandar Ranković. To je bila prva žrtva, a zatim je tokom okupacije palo mnogo službenika, među kojima ima i onih koji su, kako se to kaže, greškom skinuti. Istina da su komunisti, ubijajući nas, a ne Nemce u Beogradu, činili usluge nama jer su pošteđene mnoge hiljade onih koji bi otišli kao odmazda. Da toga nije bilo, Beograd, a donekle i Srbija izgledali bi onako kako danas izgledaju neki krajevi Crne Gore, Bosne, Like i Korduna, a od srpskog naroda ostali bi samo tragovi…“
Tip poslušnika-spasilaca svakako je, vidimo iz ovog izlaganja Jovanovićevog, bio je najmilije opravdanje svim kolaboracionistima u Srbiji. Među srpskim kvislinzima je bilo svakako iskrenih rodoljuba i onih koji su u totalitarizmu videli istovetnu opasnost, koji nisu verovali u dobre namere Zapadnih saveznika prema srpskom narodu i koji su osećali da će u slučaju pobede sila Osovine Srbima biti potreban neki posrednik s pobedničkom, netrpeljivom i rasističkom stvarnošću.
Mnogi veruju da je takav bio i Milan Đ. Nedić. Nedić je 1941. bio armijski general. Imao je šezdeset i četiri godine. Ovaj učesnik tri rata za oslobođenje i ujedinjenje bio je svakako jedan od najodlikovanijih oficira u istoriji srpske vojske. Imao je trideset i pet godina kada je u činu majora otišao u Prvi balkanski rat, devet godina kasnije bio je divizijski general. Kraj dvadesetih godina dočekao je kao armijski general. U toj deceniji je bio načelnik Generalštaba Jugoslovenske kraljevske vojske i ministar vojske i mornarice. Brat generala Milana Nedića Milutin bio je pet godina mlađi, ali je i sam uspeo da dođe do čina armijskog generala, pa je i on neko vreme bio na čelu Generalštaba i obavljao dužnost ministra vojske i mornarice. Bez svake sumnje, Milan Nedić bio je konzervativac i blizak fašističkim idejama. U određenim krugovima zamerana mu je bliskost s Jugoslovenskim narodnim pokretom Zbor, čiji je vođa bio njegov dalji rođak Dimitrije Ljotić. Optuživan je i da je omogućio da u vojnoj štampariji bude izdavan zboraški Bilten.
NA SUĐENjU SA DRAŽOM
DRAGI Jovanović se posle ulaska jedinica crvene armije i NOV-a u Srbiju, te povlačenje nemačke vojske iz Beograda, sa ostalim pripadnicima okupacionog aparata sklonio u Austriju. Saveznici su ga uhapsili u austrijskom gradu Bregencu i već 12. maja 1945. izručili vlastima Jugoslavije. Dragom Jovanoviću je suđeno zajedno s generalom Dragoljubom Mihailovićem i nemačkim komandatima okupirane Srbije. Na optužnici je bio i bivši premijer jugoslovenske vlade u izbeglištvu Slobodan Jovanović. Bio je to način kompromitovanja vlade i četničkog pokreta.
SUTRA: NEDIĆEVA VOJSKA NIJE UČESTVOLA U HOLOKASTU

ŠPANIJA PROGLASILA VANREDNO STANjE
MINISTARSTVO unutrašnjih poslova Španije proglasilo je vanredno stanje nakon današnjeg nestanka struje.
28. 04. 2025. u 21:32

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

ZVANIČNO KRAJ: Kome je pripao dvorac u Beču? Razveli se Toni i Dragana
PEVAČICA Dragana Mirković i biznismen Toni Bijelić zvanično su se razveli nakon 25 godina brak.
30. 04. 2025. u 12:32
Komentari (0)