DOBRO SE ČUVAJTE: Od promaje lice se lako iskrivi

Ивана Ковачић
Ivana Kovačić

15. 07. 2025. u 16:00

NAGLO nastala slabost mišića jedne polovine lica tokom leta može da bude posledica rashlađivanja i neodgovarajuće klimatizacije. Ovo stanje može da izgleda dramatično, jer donekle podseća na simptome moždanog udara.

ДОБРО СЕ ЧУВАЈТЕ: Од промаје лице се лако искриви

Foto Shutterstock

Doktor Branislav Ralić, neurolog Kliničko-bolničkog centra "Zvezdara", kaže da ono što je karakteristično za moždani udar, a nije svojstveno za perifernu paralizu nerava i mišića lica, jeste da je moždani udar često praćen i dodatnom slabošću leve ili desne polovine tela, udruženim problemima sa govorom i/ili koordinacijom, dok je periferna paraliza facijalisa strogo ograničena samo na muskulaturu jedne polovine lica:

- Zato, kada god postoji dilema trebalo bi se javiti lekaru odmah kako bi se napravila jasna razlika između pomenutih stanja i propisala odgovarajuća terapija.

Ukoliko vam je promaja napravila ovaj zdravstveni problem, naš sagovornik kaže da se slabost facijalnog nerva postepeno oporavlja tokom nekoliko nedelja i meseci i kod većine ima dobru prognozu sa kompletnim oporavkom.

- Osoba sa paralizom nerva jedne polovine lica ima poteškoća da razvije usta u simetričan osmeh, da nabere čelo i da kompletno zatvori jedno oko, a često ta polovina lica deluje kao da je spuštenija - objašnjava dr Ralić.

Paraliza facijalisa javlja se sa podjednakom učestalošću i kod muškaraca i kod žena i obično nastaje u uzrastu između 15. i 60. godine života.

- Često se kao potencijalni uzročnik paralize jedne polovine lica pominje efekat strujanja vazduha i klimatizacije što je aktuelno tokom letnjih meseci - priča naš sagovornik. - Trebalo bi reći da iako postoje anegdotalni dokazi o povezanosti klima- uređaja sa upalom živca, nema jasnih naučnih dokaza koji bi podržali ovo stanovište. Međutim, pojedina istraživanja sugerišu da dugotrajno izlaganje klima-uređajima, pogotovu ukoliko je snop hladnog vazduha usmeren direktno u lice, može potencijalno da doprinese stvaranju okruženja u kojem dolazi do upale facijalnog živca.

Doktor Ralić, kaže da terapija facijalne paralize podrazumeva kombinaciju primene lekova, fizikalne terapije i terapije za sprečavanje razvijanja komplikacija usled slabosti mišića lica:

- Od lekova su nam na raspolaganju kortikosteroidi, kompleks B vitamina i veštačke suze za oko (usled nepotpunog zatvaranja kapka zbog slabosti mišića). Pravljenje terapijskog plana je individualno i zavisi od uzroka paralize nerva, stepena paralize kao i načina oštećenja samog nerva.

I zbog infekcije uha

U REĐIM slučajevima paraliza facijalnog nerva se razvija sekundarno kao posledica infekcije srednjeg uha, infekcije sa bakterijom Borelia burgdorferi u slučaju ujeda zaraženog krpelja. Može da se pojavi i kao prateća komplikacija šećerne bolesti, sarkoidoze, syndroma Guilain-Bare...

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

DOSAD NEVIĐENO PONIŽENJE RUSIJE: Neverovatno šta su Rusi doživeli