NE UGROŽAVA, ALI OTEŽAVA ŽIVOT: Tri načina lečenja analne fisure

Ивана Ковачић
Ivana Kovačić

03. 05. 2025. u 07:00

RANICA na ulazu u analni otvor ili analna fisura može da bude uzrok bola, pečenja i krvi prilikom pražnjenja creva.

НЕ УГРОЖАВА, АЛИ ОТЕЖАВА ЖИВОТ: Три начина лечења аналне фисуре

Foto Shutterstock

 Iako nije životno ugrožavajuće stanje neophodno ga je lečiti, jer otežava pražnjenje, a to može da uzrokuje pojavu zatvora i da pacijenta uvede u začaran krug tegoba iz koga se teško izlazi bez stručne pomoći.

Uzrok nastanka analne fisure još nije u potpunosti poznat. Ipak, zna se da se analna fisura javlja najčešće nakon tvrde, obilne stolice, kada dolazi do pucanja kože oko čmara. Ponekad nastaje i nakon prolivastih stolica, upalnih procesa u perianalnom delu, mada, neretko se uopšte ne može otkriti uzrok njenog nastanka.

Tipični simptomi analne fisure su jaki bolovi za vreme i nakon pražnjenja i pojava krvi ili sukrvice u tragovima po stolici ili na toalet papiru. Bolovi mogu da budu izuzetno jaki, najčešće u vidu pečenja, osećaja cepanja čmara i teško se kontrolišu klasičnim analgeticima.

Ovo su jedina tri načina za lečenje analne fisure:

Ishrana bogata vlaknima

S obzirom na to da tvrda stolica može da provocira pojavu analne fisure, a istovremeno i da oteža njeno zarastanje kada ona postoji, dijeta koja obiluje namirnicama bogatim vlaknima je obično doživotna preporuka za sprečavanje ponovne pojave ovog problema. Vlakna upijaju vodu i povećavaju zapreminu stolice, što je čini mekšom i lakšom za prolazak. Osim toga, vlaknasta hrana pospešuje redovno pražnjenje.

Lekovi, kupke i masti

Kada ova ranica zahvata samo površinu kože ona može i bez lečenja spontano da zaraste u roku od mesec dana. Kada to nije slučaj savetuje se upotreba lekova koji smanjuju bol, omogućavaju opuštanje analnog sfinktera i bolje zarastanje fisure. 

Preporučuju se i tople kupke nakon stolice i upotreba specijalne masti koja, takođe, dovodi do opuštanja unutrašnjeg analnog sfinktera i na taj način stvaraju se uslov za zarastanje. Mogu da se koriste i injekcije botulin toksina, koji se ubrizgava u analni sfinkter što dovodi do njegove privremene paralize.

Hirurško lečenje

Ukoliko fisura ne pokazuje znake zarastanja i pored adekvatnih lekova, može da se preporuči hirurško lečenje. Operacija podrazumeva presecanje dela unutrašnjeg analnog sfinktera na mestu udaljenom od analne fisure. Presecanjem mišića se stvaraju uslovi za zarastanje fisure. 

Istovremeno se kod hronične analne fisure otklanja i hipertrofična papila i "hemoroid stražar". Može da se radi i ekscizija fisure odnosno uklanjanje ranice. Operacija se može izvesti u lokalnoj, spinalnoj ili opštoj anesteziji, ali i ambulantno što podrazumeva odlazak pacijenta kući nakon intervencije. Kompletno zarastanje analne fisure se očekuje u toku nekoliko nedelja nakon operacije, iako se bolovi drastično smanjuju ili prestaju nakon nekoliko dana.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

NE ŽELE IH U FENERU: Tadić i DŽeko primili loše vesti, Murinjo ih precrtao sa spiska