NE ZANEMARUJTE URINARNE INFEKCIJE Upozorenje lekara: Problem sa bešikom može da se proširi na bubrege

Ивана Ковачић
Ivana Kovačić

01. 05. 2025. u 07:00

URINARNE infekcije su uvek prsutne, bez obzira na godišnje doba, iako ih mnogi vezuju za "produženu" prehladu.

НЕ ЗАНЕМАРУЈТЕ УРИНАРНЕ ИНФЕКЦИЈЕ Упозорење лекара: Проблем са бешиком може да се прошири на бубреге

Foto Shutterstock

 Upravo iz tog razloga one su među najčešćim infekcijama, naročito među ženama. Statistika pokazuje da čak 50 do 60 odsto ženske populacije makar jednom u životu ima infekciju urinarnog trakta. Učestalost se povećava s godinama, posebno nakon menopauze, usled hormonskih promena i slabljenja lokalne imunološke odbrane. Kod muškaraca su ređe u mlađem uzrastu, ali se nakon 50. godine javljaju češće, uglavnom u vezi s uvećanjem prostate koje otežava pražnjenje bešike i pogoduje razvoju infekcija.

U intervjuu za "Novosti" docent dr Bogomir Milojević, urolog Univerzitetskog kliničkog centra Srbije, kaže da većina urinarnih infekcija kod zdravih osoba protiče bez ozbiljnih posledica, ali komplikacije nisu retke, naročito ako se infekcija ne leči na vreme:

FOTO: Arhiva novosti

 

- Pijelonefritis (upala bubrega), prostatitis, sepsa ili hronične promene na bubrezima, u vidu ožiljaka kod dece, mogu da nastanu posebno kod osoba sa već postojećim oboljenjima, kao što su dijabetes, imunodeficijencija, kamen u bubregu ili anatomske anomalije. Trudnice su posebna rizična grupa - čak i asimptomatsko prisustvo bakterija u mokraći u trudnoći može dovesti do ozbiljnih komplikacija ako se ne prepozna i ne leči. Polno prenosive infekcije su u piku javljanja kod mladih osoba.

Koja je najčešća komplikacija urinarne infekcije?

- Najčešća komplikacija je pijelonefritis - infekcija gornjeg urinarnog trakta, odnosno bubrega. Može da nastane kao posledica nelečene ili neadekvatno lečene infekcije bešike. Simptomi uključuju povišenu temperaturu, bol u leđima, mučninu i opšte loše stanje. U težim slučajevima, može se razviti i u urosepsu, što je ozbiljno i potencijalno životno ugrožavajuće stanje. Kod starijih muškaraca posebno je značajna upala prostate.

A, koje komplikacije su moguće ali retko se dešavaju?

- Ređe komplikacije uključuju formiranje apscesa bubrega i neke vrste specifičnih upala bubrega. Svakako komplikacije mogu biti sprečene adekvatnom terapijom u pravo vreme.

Kod starijih osoba neretko je uz infekciju prisutan i zastoj urina, zašto?

- Kod starijih osoba, zastoj urina najčešće nastaje zbog opstrukcije - najčešće uvećane prostate kod muškaraca. Prostata s godinama raste, tako da je za očekivati da stariji ljudi imaju tegobe od uvećane prostate. Kod žena to može biti posledica spada ginekoloških organa. Oba pola mogu imati zastoj urina kao posledica stvaranja kamena u mokraćnim cevima, bubrezima ili bešici. Akutna retencija odnosno zadržavanje urina je hitno stanje koje zahteva trenutno pražnjenje bešike, obično postavljanjem katetera. Nakon toga se sprovodi dijagnostika kako bi se otkrio i lečio uzrok zastoja.

Asimptomatski tok

Da li svako prisustvo bakterija u urinu znači urinarnu infekciju?

- Ne. Zato je veoma bitno da se razlikuje pojam bakteriurije, odnosno prisustvo bakterija u urinu i infekcije, odnosno prisustvo bakterija koje daju simptome. Dakle, prisustvo bakterija u urinu bez znakova klasične urinarne infekcije (kao što su peckanje, učestalo mokrenje, bolovi u donjem stomaku, povišena temperatura) naziva se asimptomatska bakteriurija. Do ovog stanja može da dođe kod starijih osoba, dijabetičara, trudnica, osoba sa urološkim abnormalnostima. Uzorak urina može da bude kontaminiran prilikom uzimanja, posebno kod žena, zbog blizine uretre, vagine i anusa. Ovo nije prava bakteriurija već tehnička greška. Bakterije mogu da budu prisutne samo u mokraćnoje cevi bez da uđu u bešiku i dovedu do infekcije. Takođe, prisustvo bakterija u u rinu je često i posledica nedavne seksualne aktivnosti kao i oslabljenog imuniteta.

Osim uvećane prostate, šta još može da bude uzrok retencije urina kod muškaraca?

- Najčešći uzrok je definitivno benigna hiperplazija prostate, dok su drugi uzroci strukture uretre, kamenje u bešici i neurološki poremećaji. Kod žena retencija može biti posledica neurogenih disfunkcija bešike, operativnih zahvata, porođaja, kao i ginekoloških stanja poput cistokele ili vaginalnog prolapsa koji mehanički ometaju isticanje urina.

Da li ima pacijenata sa udruženim uzrocima?

- Naravno. Uzroci retencije mogu biti različiti i često multifaktorijalni. Najčešći su opstruktivne prirode kao što su kamen u bešici ili uretri, tumorska masa, ili uvećana prostata.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

BEZBEDNOST NA RADU: Kultura koja spasava živote