UPOZORENJE LEKARA: Ako aritmiju prati i nesvestica - odmah kod kardiologa
KADA se srce uzlupa, preskače ili uzrokuje kratak dah i gušenje, nema jednoobraznog razloga za takvo stanje.

Foto Shutterstock
Do nepravilnog rada srca mogu da dovedu u suštini benigni razlozi poput stresa, gojaznosti, previše alkohola, kofeina, nikotina, pojedinih lekova... Međutim, do aritmije može da dođe i usled povišenog krvnog pritiska, šećerne bolesti, pojačane funkcije štitaste žlezde, bolesti srčanog mišića ili zalistaka, upalne bolesti srca, ožiljka nakon preležanog infarkta, kao i urođenih srčanih mana.
U intervjuu za "Novosti" primarijus dr Danijela Vraneš, kardiolog, kaže da bez obzira na mnoštvo uzroka koji dovode do aritmija, veliki je broj onih kod kojih okidač ostaje nepoznat:
Od 50 do 100 otkucaja
Koji je normalan ritam srca, odnosno broj otkucaja u minuti?
- Srčana aritmija predstavlja odstupanje od normalnog srčanog ritma. Srce tada radi suviše sporo, ispod 50 otkucaja u minuti, što se zove bradikardija, previše brzo, preko 100 otkucaja u minuti, što se zove tahikardija ili nepravilno što se stručno naziva ekstrasistolija, tahiaritmija ili bradiaritmija.
- Dakle, većina ljudi doživi povremeno i kratkotrajno bezopasnu aritmiju, koja izaziva subjektivnu kratkotrajnu nelagodnost, neprijatnost i zabrinutost. Međutim, ta aritmija spontano prođe i život se nastavlja bez tegoba. Najčešći simptomi aritmije su osećaj treperenja u grudima, preskakanja u grudima, osećaj kratkog daha, nedostataka vazduha ili gušenje, bol u grudima različitog karaktera. Često uz umor, vrtoglavicu i nesvesticu.
Koja aritmija bi trebalo da uputi kod kardiologa?
- U principu svaka aritmija može da se ispita. Međutim, dešava se da poremećaj svesti bude i prvi znak i signal za pravovremeno lečenje i postavljanje prave dijagnoze. Dakle, srčani ritam može da se poremeti i usled jakog fizičkog bola, prekomernog fizičkog vežbanja, nagle promene položaja tela, iznenadnog povećanja fizičke aktivnosti, pregrevanja, prejedanja... Ali, kada postoji ubrzan ili nepravilan srčani rad koji ne prolazi opuštanjem, a prate ga vrtoglavica i nesvestica ili stezanje i pritisak u grudima, neophodno je da se javite lekaru.

Privatna arhiva
Kako se postavlja dijagnoza?
- Prvo je potreban pregled kardiologa sa EKG-om i ultrazvukom srca, te se na osnovu pregleda postavlja sumnja da se radi o aritmiji. Neophodno je uraditi standardne laboratorijske analize i tražiti uzrok poremećaja srčanog ritma koji mogu biti različiti. Na osnovu nalaza HOLTER monitoringa 24h EKG o kom tipu aritmije se radi određuje se terapija ili se pacijent upućuje na dalju dijagnostiku kao što je test opterećenja (ergometrija) ili skenerska (MSCT) koronarografija ili invazivna dijagnostika - koronarna angiografija (koronarografija) ili magnetna rezonanca srca (MR).
Šta su sledeći koraci?
- Kada se postavi dijagnoza i odredi se na osnovu ispitivanja o kom tipu aritmije se radi tada se i propisuje terapija, a postoje različiti lekovi iz grupe antiaritmika. Njih propisuje lekar, kardiolog i potrebno je dalje redovno praćenje pacijenta, redovne kontrole kod kardiologa i periodični holteri 24 č monitoringa EKG da se proceni uspešnost terapije.
Strah ubrzava ritam
KAKO može da se umiri srčani ritam?
- Strah je "ubica" uma, parališe i utiče ponekad da srce još brže radi. Ali zaista je najbitnije da čovek pokuša da se opusti, najbolje je u ležećem položaju sa podignutim uzglavljem uz ujednačeno, duboko disanje. Veoma je važno i da se popije i nekoliko čaša hladne vode i istušira mlakom vodom. U nekim situacijama dobro je da se pokuša sa nekoliko dubokih čučnjeva uz dubok udah i zadržavanje vazduha. Dobar način je i da se udahne duboko, da se naduvamo kao "žaba", zadržimo dah nekoliko sekundi i onda ispustimo vazduh.
A, ako lekovi ne rešavju problem?
- Nekada je potrebno uraditi dodatne procedure kao što je elektrofiziološko ispitivanje, plasiranje pejsmejkera ili ugradnja defibrilatora. Svakako su to složene procedure koje se izvode u bolničkim uslovima i sve u cilju produženja života i obezbeđivanja boljeg kvaliteta života.
Koje komplikacije mogu da nastanu ako se nepravilan srčani rad ne leči?
- Komplikacije ako se aritmije ne leče su tromboza leve pretkomore i šlog, srčana slabost, zastoj srca i naprasna srčana smrt.
Postoje li mere prevencije?
- Mere prevencije su usmerene na promenu loših životnih navika, prekid pušenja, kontrola šećera i masnoća u krvi, redukcija telesne težine i umerena fizička aktivnost, kontrola krvnog pritiska. To su sve faktori rizika na koje pacijent može da utiče, za razliku od genetike, pola i starosti na koje ne može da utiče.
Preporučujemo

DEMENCIJU SPREČITE - VEŽBANjEM: Dovoljno vam je bukvalno pet minuta
05. 03. 2025. u 06:45

IMATE B KRVNU GRUPU? Rezultati ovog istraživanja će vam se sigurno dopasti
26. 02. 2025. u 07:00

FRANCUSKI DOKUMENT: Rusija će napasti Balkan za tri do pet godina, Evropi preti veliki rat
FRANCUSKE vlasti smatraju da je 2030. godine moguć veliki sukob u Evropi, a u koji bi bila uvučena Francuska i njeni saveznici, navodi se u „Strateškom nacionalnom pregledu“ te zemlje za 2025. godinu.
15. 07. 2025. u 11:22

"ZAŠTO NE UDARIŠ NA MOSKVU?!" Detalji razgovora Trampa i Zelenskog, na Rusiju će padati rakete koje Srbi pamte po zlu?
AMERIČKI predsednik Donald Tramp razmatra mogućnost da Ukrajini pošalje krstareće rakete Tomahavk, prenosi Vašington post pozivajući se na izvor upoznat sa razgovorima u Beloj kući. Navedene rakete se još uvek ne nalaze na zvaničnom spisku, ali bi mogle biti uključene u kasnijim paketima pomoći.
15. 07. 2025. u 09:36

Naučnici ajkulama spustili mrtvu kravu na 1.629 metara dubine - nisu mogli da veruju šta su ribe uradile (VIDEO)
"TO POKAZUJE strategiju preživljavanja kod vrsta koje se ne hrane usamljeno."
14. 07. 2025. u 13:06
Komentari (0)