SPERMATOZOIDI "NAJAVLJUJU" MOŽDANI UDAR: Neobično otkriće - analiza muških polnih ćelija može da ukaže na neke bolesti

В. Н.

03. 06. 2022. u 09:50

ANALIZOM spermatozoida može da se otkrije da li će doći do moždanog udara i nekih drugih bolesti.

СПЕРМАТОЗОИДИ НАЈАВЉУЈУ МОЖДАНИ УДАР: Необично откриће - анализа мушких полних ћелија може да укаже на неке болести

Foto Shutterstock

Naime, dvojica naučnika osnovala su kompaniju TETDiagnostics kako bi transformisali ono što su naučili o spermatozoidima u bioinspirisanu dijagnostičku tehnologiju.

Oni planiraju da razviju tehnologiju zasnovanu na enzimima iz spermatozoida u niz dijagnostičkih testova koji se mogu izvoditi bilo gde pomoću ručnog uređaja. Njihova početna istraživanja su pokazala da bi ovaj test efikasno mogao da dijagnostikuje moždani udar i potres mozga.

Inače, pacijenti sa simptomima moždanog udara obično se podvrgavaju neurološkom pregledu, nakon čega sledi skeniranje kako bi se isključilo krvarenje u mozgu.

Ako se ishemijski moždani udar dijagnostikuje u roku od četiri i po sata od pojave simptoma, pacijenti mogu dobiti lek za rastvaranje ugruška, ali 70 do 85 odsto pacijenata propusti taj period delimično i zato što dijagnoza traje predugo.

BONUS VIDEO - Vežbe za ramena: Oslobodite se napetosti nakon dugotrajnog sedenja

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ZAŠTO RAT U UKRAJINI JOŠ TRAJE? Orban krivi Trampa: Nije dovoljno jak! Mađar okrenuo leđa američkom lideru?

ZAŠTO RAT U UKRAJINI JOŠ TRAJE? Orban krivi Trampa: "Nije dovoljno jak!" Mađar okrenuo leđa američkom lideru?

MAĐARSKI premijer Viktor Orban dosad je bio jedan od najvernijih evropskih saveznika Donalda Trampa, posebno kada je reč o ratu u Ukrajini i obećanjima o brzom postizanju mira. Ali tokom vikenda po prvi put javno je kritikovao američkog predsednika, poručivši da Tramp, barem zasad, nije pokazao dovoljno snage da uveri evropske lidere da zaustave rat.

06. 08. 2025. u 16:06

Komentari (0)

ALBANCI SIKTE OD BESA: Ne mogu da veruju šta se desilo na utakmici Crvene zvezde u Poljskoj i posle nje