POMOR RIBE UZ SAVSKO JEZERO: Šokantne scene u Čukaričkom rukavcu, inpekcija odmah reagovala

Miljana Lutovac

14. 07. 2025. u 17:55

DRAMA U Čukaričkom rukavcu! U neposrednoj blizini Mosta na Adi, na površini vode plutao je veliki broj uginule ribe. Gotovo sva riba koja obitava u Čukaričkom rukavcu nije preživela, a ovu horor situaciju prvi su primetili alasi, veslači i vlasnici obližnjih splavova.

ПОМОР РИБЕ УЗ САВСКО ЈЕЗЕРО: Шокантне сцене у Чукаричком рукавцу, инпекција одмах реаговала

FOTO: N. Skenderija

Javno preduzeće "Ada Ciganlija" je o uginuću u Savskom rukavcu obavestilo inspekciju i Zoohigijenu čije su ekipe na terenu gde čiste i uklanjaju mrtve ribe. Iz Odeljenja vodne inspekcije Sektora za inspekciju zaštite životne sredine, vodne i turističke inspekcije pri Sekretarijatu za inspekciju, nadzor i komunikaciju, kažu da je nadzor situacije u toku, a da će se nakon toga znati razlog uginuća ribe. O svemu je obaveštena i Agencija zaštite životne sredine, kako bi se uzrokovala voda sa lokacije.

Svi oni koji su prisustvovali uklanjanju uginule ribe kažu da se desila neviđena ekološka katastrofa, u šta se uverila i ekipa "Novosti". Čitavim krajem ujedno se širi i nesnosnan smrad!

Vlasnik jednog od splavova i alas Miša Jovanović rekao je za medije da osim, predstavnika JP "Ada Ciganlija", ribu uklanjaju i alasi kao i vlasnici splavova.

- Morali smo da pomognemo jer je počeo da se oseća nesnosan smrad. Prvo smo ih stavljali u kese, ispred splava smo čistili koliko god nas je bilo, svi su pomogli. Mislim da je uginulo sigurno oko 300 do 400 kilograma ribe - kaže Jakovljević.

Neophodna ispitivanja

DIREKTOR "Veterine Beograd" Budimir Grubić, rekao je za medije da će ekološka inspekcija, koja je izašla na teren, zajedno sa policijom preduzeti sve neophodne mere i da nema potrebe za nagađanjem razloga zbog kojih je potencijalno došlo do katastrofe.

- Što se tiče same ribe, verovatno će biti poslata na patologiju, odnosno na ispitivanje da se vidi da li postoji neki agens ili šta slično. Moguće da se radi o previše toploj vodi sa smanjenom količinom kiseonika, ili šta god drugo u prirodnom obliku. Svakako da uvek treba izvestan vremenski period, ekološka inspekcija će preduzeti korake u tom smislu i sigurno će dati apsolutne informacije o tome šta se događalo - kaže Grubić.

Svakog leta, posle dužeg perioda visokih temperatura u Savskom rukavcu ima uginule ribe. Stručnici kažu da je najčešći razlog nizak vodostaj i nedostatak kiseonika u vodi, ali isto tako i zagađenje reke Topčiderke, u koju se ispuštaju otpadne vode.

Velika količina štetnih organskih materija, u kojima se razvijaju bakterije, prema ocenama stručnjaka, potroše sav kiseonik i ribe se pred jutro uguše i uginu. Takvim uslovima doprinosi i slaba cirkulacija vode u Savskom rukavcu, a sve što Topčiderka nosi zaustavlja se upravo u njemu.

U letnjim mesecima je ovde naročito izražen nizak vodostaj, takođe ovde ima dosta otpadnih voda, te stručnjaci veruju da je razlog pomora ribe nedostatak kiseonika, ali i organsko zagađenje, odnosno otpadne vode iz industrije, naselja ili poljoprivrede.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

ZANOSNA MELANIJA BACILA FUDBAL U DRUGI PLAN: Prva dama Amerike uživo pratila finale, jedan detalj privukao posebnu pažnju!