STRAH DA NOVO NE URUŠI STARO: Stanari u Ulici kneza Miloša 44 nedelju dana blokiraju radove na susednom placu na broju 42

Miljana Lutovac

06. 05. 2025. u 11:20

STANARI zgrade u Ulici kneza Miloša 44 tvrde da ih gradnja stambeno-poslovnog objekta u njihovom komšiluku ugrožava, jer se zida na metar od njih, mimo svih propisa.

СТРАХ ДА НОВО НЕ УРУШИ СТАРО: Станари у Улици кнеза Милоша 44 недељу дана блокирају радове на суседном плацу на броју 42

Foto: N.Skenderija

Oni traže da se poništi građevinska dozvola, koju je izdalo Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrstrukture jer je, kako kažu, izdata uprkos brojnim propustima i nelogičnostima na koje ukazuju. Presavili su tabak, angažovali veštake i već nedelju dana sprečavaju izgradnju šestospratnice na broju 42.

Žitelji ulice, koja je pod zaštitom kao kulturno dobro, protiv su izgradnje zgrade koja će se prostirati na placu od 477 kvadrata. Kako se navodi u potvrdi o prijavi radova, bruto površina planirane građevine je bruto 3.136 kvadrata. Novogradnja bi se zapravo našla izmešu stambenog objekta i kuće Nikole Nestorovića, koja je pod zaštitom Zavoda kao spomenik kulture.

Objekat bi trebalo da ima devet stambenih jedinica, četiri poslovna prostora i 23 parking-mesta u podzemnim etažama. Vrednost ovih radova iznosiće nešto više od dva miliona evra.

Građevinska inspekcija posetila je ovu lokaciju 29. aprila, kada se pojavio bager i nasilno krenuo da ruši objekat koji se nalazio pored ove zgrade, čime je blokirao jedini prolaz.

Jedna od stanarki iz susedne zgrade na broju 44 rekla je ekipi "Novosti" da su se oni žalili nadležnom Ministarstvu, sa kojim su već i u sudskom procesu.

- Građevinska inspektorka dala je usmeni nalog da se radovi ne mogu nastaviti dok se gradilište ne obezbedi - rekla je za "Novosti" stanarka susedne zgrade. - I dalje čekamo zapisnik, pošto je našim advokatima rečeno da će u njemu biti istaknuta površina objekta. Dokle god ne dobijemo taj zapisnik, mi ćemo protestovati. Investitor je dolazio i pokušao da razgovara sa nama, ali nismo postigli dogovor da se projekat promeni, tako da ćemo se videti na sudu.

Kako je naša sagovornica istakla, komšije nemaju ništa protiv da se na ovom mestu gradi, međutim, protive se projektu sa tri etaže pod zemljom, jer veruju da bi on napravio veliku štetu njihovoj zgradi i uticao na njenu stabilnost.

Stanari takođe ističu da ključ problema nije činjenica da im se ovom gradnjom potpuno zaklanja svetlost već ugroženost zgrade koja je sagrađena 1929. godine.

- Plašimo se da će se ovakvom gradnjom ozbiljno narušiti stabilnost naše zgrade, ili da će se, ne daj Bože, cela zgrada urušiti - kaže jedan od stanara iz susedne zgrade.

On dodaje da investitor želi da napravi tri nivoa garaža dubine između 18 i 24 metra, a da na placu postoje podzemne vode. Ističe da su veštaci koje su angažovali stanari rekli da u projektu ima manjkavosti poput te da je rađen za suvo tlo i da nije dobro proračunata statika. Veštaci su, kako navodi, rekli da bi u slučaju obrušavanja zgrad, ona pala na potencijalnu novu.

Raseljeni četiri godine

PRILIKOM iskopavanja jame za temelje na susednom placu, u junu 2021. godine obrušili su se delovi stambene zgrade u Vidovdanskoj ulici na Vračaru, koja je dve godine kasnije srušena. Građani koji su živeli u oštećenoj zgradi su raseljeni, a jama koja je kopana na susednoj parceli ostavljena je bez daljih radova.

Tada je Goran Vesić, kao zamenik gradonačelnika Beograda, obećao da će Grad izgraditi novu zgradu u kojoj će stanari dobiti nove stanove i na taj način biti obeštećeni, što se do danas nije desilo.

Stanari takođe ističu da je nadležnost za izdavanje građevinske dozvole preuzelo Ministarstvo građevinarstva od Grada Beograda i da je ono u decembru prošle godine izdalo spornu građevinsku dozvolu za izgradnju ove šestospratnice, iako za to, nije bilo nadležno, što je potvrđeno "Novostima".

- Ministarstvo izdaje građevinsku dozvolu za infrastrukturne objekte i površine koje su preko 20.000, a ovde je reč o izgradnji stambeno-poslovnog objekta od 3.136 metara kvadratnih - kažu stanari.

"Novosti" su povodom ovog slučaja poslale pitanja Republičkoj građevinskoj inspekciji, Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, kao i Zavodu za zaštitu spomenika kulture Grada Beograda, ali do zaključenja broja nismo dobili odgovore na prosleđena pitanja.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

NAJVEĆE ČUDO PATRIJARHA PAVLA! Posle molitve nad odrom konačno postala majka