HOĆE ORDINACIJU U CENTRU: Manjak specijalista problem u domovima zdravlja u Beogradu
NEDOSTATAK pojedinih lekara specijalista hronični je problem prestoničkih domova zdravlja. To se posebno odnosi na pedijatre, otorinolaringologe (ORL), kao i interniste. Iako neke zdravstvene ustanove imaju stalno otvoren konkurs za prijem u radni odnos i oni malobrojni koji se jave odustanu kada saznaju da im je "ordinacija" neće biti u centru grada.

Foto: Beoifo
Prema rečima dr Aleksandra Stojanović, direktora Doma zdravlja "Dr Milutin Ivković" na Paliuli, u ovoj zdravstvenoj ustanovi je stalno otvoren konkurs za dečjeg lekara i internistu, ali zainteresovanih nema. Kako se radi o teritorijalno najvećoj gradskoj opštini, koja obuhvata i naselja na levoj obali Dunava, retko ko se od mladih lekara odluči da ide preko Pančevačkog mosta, iako su pojedina naselja od centra grada udaljena tek nekoliko kilometara.
- Kod nas je konkurs non-stop otvoren. I kada nam Ministarstvo zdravlja da saglasnost problem je naći lekara - kaže dr Stojanović. - Prvo što pitaju je gde je ambulanta i kada čuju odmah beže. Svi bi da rade u domovima zdravlja u centralnim gradskim opštinama na Vračaru, Savskom vencu i u Starom gradu. Najveći nam je problem da nađemo specijaliste za Borču. Iako je ovo naselje od centra grada udaljeno devet kilometara, kao da je 900 i niko neće da prihvati posao.
JEDNA SMENA
RAZLIKUJE se površina teritorije sa koje pacijenti dolaze u neku ambulantu, ali i njihov broj, pa tako jedan ovakav objekat može pružati usluge za nekoliko stotina do više hiljada ljudi. U prigradskim ambulantama, dodaju u Sekretarijatu, lekari rade u jednoj smeni, a ambulante su adekvatno opremljene.
U publikaciji Gradskog zavoda za javno zdravlje (GZZJ) "Zdravstevna zaštita u Beogradu, u periodu od 2010. do 2019. godine, navodi se da je za deceniju broj specijalista ORL smanjen za petinu. U 2019. godini je broj građana po otorinolaringologu bio za 60 odsto veći od predviđenog.
Umesto normativom predviđenih 30.000 stanovnika po specijalisti za uho, grlo i nos (otorinolaringologa), u 2019. godini se jedan lekar, u proseku, brinuo o 48.423 Beograđana. Analiza je pokazala i da manjak lekara postoji i u službi oftalmologije.
U glavnom gradu postoji 88 prigradskih ambulanti i zdravstvenih stanica, a njihov broj i raspored utvrđen je Planom mreže zdravstvenih ustanova koji pravi Ministarstvo zdravlja.

ŠPANIJA PROGLASILA VANREDNO STANjE
MINISTARSTVO unutrašnjih poslova Španije proglasilo je vanredno stanje nakon današnjeg nestanka struje.
28. 04. 2025. u 21:32

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

ZVANIČNO KRAJ: Kome je pripao dvorac u Beču? Razveli se Toni i Dragana
PEVAČICA Dragana Mirković i biznismen Toni Bijelić zvanično su se razveli nakon 25 godina brak.
30. 04. 2025. u 12:32
Komentari (0)