SKADARLIJA: Kapija boemskog sveta
SKADARLIJA je jedna od najpoznatijih i najlepših ulica u Beogradu, koja je dobila ime po Skadru, gradu u Albaniji, koji je nekada pripadao Srbiji.

Foto N. Fifić
Skadarlija je poznata kao boemska četvrt, jer je u njoj živela i stvarala mnoga umetnička elita Beograda, posebno u periodu od kraja 19. do sredine 20. veka. Skadarlija je mesto gde se susreću istorija, kultura i zabava, i gde se čuva duh starog Beograda.
Skadarlija je nastala u drugoj polovini 19. veka, kada su se na njenom prostoru naselili mnogi zanatlije, trgovci, Romi i doseljenici iz drugih krajeva. U to vreme, Skadarlija je bila siromašna i zapuštena četvrt, puna blata, prašine i smeća. Međutim, ona je imala i svoju drugu stranu, koja je privlačila mnoge boeme, umetnike, pesnike, glumce, novinare i političare. Naime, u Skadarliji su se nalazile brojne kafane, koje su bile mesta okupljanja, druženja, inspiracije i stvaralaštva. Neke od najpoznatijih kafana u Skadarliji su bile Tri šešira, Dva jelena, Zlatni bokal, Ima dana, Šešir moj i druge.

Foto: Grad Beograd
Tako su Skadarliju posećivali i opisivali mnogi slavni pisci i pesnici, kao što su Đura Jakšić, Laza Kostić, Jovan Dučić, Branislav Nušić, Sima Pandurović, Tin Ujević, Gustav Krklec, Rade Drainac i drugi. Oni su u Skadarliji nalazili inspiraciju, ljubav, prijateljstvo, utehu i radost. Skadarlija je bila i mesto gde su se održavale brojne književne večeri, recitali, izložbe, koncerti i predstave, koje su privlačile veliku pažnju publike i kritike.
Skadarlija je takođe bila i mesto gde su se odvijale i neke važne istorijske i političke epizode. Na primer, u Skadarliji je 1918. godine održan prvi kongres Komunističke partije Jugoslavije, koji je označio početak organizovanog radničkog pokreta u zemlji. Takođe, u Skadarliji je 1941. godine održan i prvi sastanak Pokreta otpora, koji je predvodio Josip Broz Tito, i koji je bio uvod u Narodnooslobodilačku borbu protiv fašističke okupacije.

Foto: Igor Marinković
Skadarlija je danas jedna od najposećenijih turističkih atrakcija u Beogradu, koja privlači ljude iz celog sveta. Ona je sačuvala svoj autentični izgled i atmosferu, sa kaldrmom, starim fasadama, cvećem, fontanama i uličnim slikarima. U njenim kafanama se i dalje sluša i svira tradicionalna srpska muzika, uz tamburaše i violiniste, koji stvaraju poseban ambijent. U Skadarliji se može uživati u raznim specijalitetima srpske kuhinje, kao što su ćevapi, sarma, gibanica, kajmak, ajvar i drugi, kao i u čuvenoj rakiji, vinu i pivu. To je mesto gde se može osetiti duh Beograda, koji je spoj tradicije i modernosti, romantike i dinamike, lepote i živosti.
Skadarlija je, dakle, kapija boemskog sveta, koji je neodvojiv deo istorije, kulture i identiteta Beograda. Ona je svedok mnogih događaja i ličnosti, koji su ostavili neizbrisiv trag u srpskoj i jugoslovenskoj umetnosti i politici. Skadarlija je i danas živa i aktuelna, jer je uspela da očuva svoju autentičnost i šarm, i da privuče nove generacije posetilaca i stvaralaca. To je, ukratko, mesto koje se mora videti, doživeti i zavoleti.

Foto: grad Beograd

ZAHAROVA O UPOZORENjU VUČIĆU ZBOG POSETE MOSKVI: Banditizam i ucena, tako deluju terorističke ćelije
PORTPAROLKA ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova danas je nazvala upozorenja Evropske unije predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u vezi njegove posete Moskvi za Dan pobede, "banditizmom i ucenom''.
30. 04. 2025. u 16:55

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

ZVANIČNO KRAJ: Kome je pripao dvorac u Beču? Razveli se Toni i Dragana
PEVAČICA Dragana Mirković i biznismen Toni Bijelić zvanično su se razveli nakon 25 godina brak.
30. 04. 2025. u 12:32
Komentari (0)