NA ADI I VOJSKA I ŽANDARMI: Tradicionalno bogojavljensko plivanje na nekoliko lokacija u prestonici
TRADICIONALNO plivanje za časni krst biće održano na više lokacija širom Beograda, u četvrtak na Bogojavljenje.
Foto ATAImages
Kao i svake godine, stotine vernika odmeriće snage u Savi i Dunavu i pokušati da osvoje titulu najbržeg plivača.
U Opštini Zemun, još danas traje prijava za sve koji žele da učestvuju u ovoj manifestaciji, u prostorijama Kancelarije za mlade u Kosovskoj ulici, od 16 do 19 časova. Kako je saopšteno iz ove lokalne samouprave na Dunavu, učesnici moraju biti punoletni, a svetkovanje Bogojavljenja počinje u 9 časova, liturgijom u Hramu svetog oca Nikolaja. Posle molitve, litija će proći centralnim ulicama Zemuna sve do Keja oslobođenja, gde će tačno u podne, na Bogojavljenskom platou, početi plivanje.
Obeležavanje Bogojavljenja i tradicionalno plivanje biće i na Adi Ciganliji, 25. put dosad. Manifestaciju organizuju Hram svetog Đorđa, GO Čukarica, JP "Ada Ciganlija", Vojska RS, Žandarmerija i SVIBOR. U Hramu Svetog Đorđa na Banovom brdu molitva počinje u 8.30 časova, a litija ka Adi Ciganliji kreće u 11 sati. Kada otkuca podne, na svečanom splavu kod centralnih tribina, održaće se molitva na jezeru. Sledi početak trke, a za Časni krst plivaće pripadnici Vojne akademije, Žandarmerije, SVIBOR i građana.
SVEČANO Na Savskom jezeru plivaće se 25. put, Foto A. Stevanović
Na svečanosti u Surčinu, koje će biti organizovano na izletištu u Bečmenu, nadmetaće se više od 70 učesnika. Iz najmlađe beogradske opštine najavljuju da liturgija u Hramu Svetog Save u Bečmenu počinje u četvrtak od 9.30 časova. Bogojavljenska litija iz porte hrama kreće u 11 sati, a u 12 vernici ulaze u vodu i plivaju ka časnom krstu.
Lazarevčani će plivati na jezeru Očaga, a svi zainteresovani još danas se mogu prijaviti u Hramu svetog velikomučenika Dimitrija, uz obavezan lekarski pregled u domu zdravlja "Dr Đorđe Kovačević". Pobednik dobija časni krst u trajno vlasništvo, a za ostale plivače pripremljeni su pokloni.
DO KRSTA UVEK 33 METRA
PREMA hrišćanskom verovanju, na Bogojaljenje sve žive vode su svete i otuda tradicija da se na taj dan ulazi u vodu kako bi se dobila Božija blagodat. Drveni krst, do kog plivaju vernici, postavlja se na 33 metra od obale, što simbolizuje broj Hristovih godina.
Restoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
TRADICIJA SE NASTAVLjA: I ove godine plivanje za Časni krst biće održano u Zemunu
16. 01. 2023. u 12:17
USUSRET BOGOJAVLjENjU: Počele prijave za plivanje za Časni krst u Apatinu
08. 01. 2023. u 15:08
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"TREBA ODATI PRIZNANjE VUČIĆU I SRBIJI, MORAMO ZAŠTITI SRBE OD KURTIJA" Montgomeri očitao lekciju medijima u CG o Kosovu i Metohiji
U INTERVJUU za crnogorski "Dan", Vilijam Montgomeri, bivši američki ambasador u SR Jugoslaviji, osvrnuo se na situaciju na Kosovu i Metohiji.
15. 05. 2026. u 13:16
KRAĐA VEKA U NBA! Nikola Jokić ovakvu nepravdu nije zaslužio, bruka i sramota
NBA liga donela je odluku o MVP igraču NBA lige!
17. 05. 2026. u 16:04 >> 16:14
"TRAMP JE U PRAVU, ŠVERCOVALI SMO SE": Kolinda o napetostima između Rusije i NATO-a: "Bojim se eskalacije!"
JOŠ jedan neidentifikovani dron juče je ušao je u vazdušni prostor Litvanije - treći dan zaredom. Glavni sekretar NATO-a Mark Rute, tokom poseta vežbi civilne odbrane u Švedskoj, poručio je da je Savez spreman da odgovori na svaku pretnju.
22. 05. 2026. u 08:40
Komentari (0)