SELAKOVIĆ ODGOVORIO HARADINAJ-STUBLA: Bolje bi bilo da ste sproveli Briselski sporazum umesto što iznosite jednostrana viđenja događaja
UMESTO što nepripremljeni dolazite na ovakve skupove i zloupotrebljavate format Berlinskog procesa za iznošenje jednostranih viđenja događaja iz prošlosti, bolje bi bilo da ste sproveli Briselski sporazum i omogućili formiranje Zajednice srpskih opština.
Foto: Ž. Knežević
Ovim rečima juče je Nikola Selaković, ministar spoljnih poslova, reagovao na obraćanje Meljize Haradinaj Stubla, tzv. ministarke spoljnih poslova i dijaspore Kosova tokom video - konferenciji šefova diplomatija zemalja učesnica Berlinskog procesa.
Ona je na tom skupu rekla da je "Srbija agresor, a Kosovo žrtva" i da se Srbija nikada nije izvinila za svoje zločine na Kosovu. Navela je i da je "ubijeno 1.500 dece, i 20.000 žena silovano".
Tema konferencije, inače, bila je saradnja mladih i civilnog sektora u regionu, ali je Haradinaj Stubla forum iskoristila da iznese optužbe na račun Beograda.
Šef srpske diplomatije izrazio je žaljenje što tzv. ministarka Kosova nije razumela smisao formata i razloge zbog kojih je nemačka kancelarka Angela Merkel 2014. godine inicirala Berlinski proces. Takođe, Selaković je ukazao organizatoru (Bugarskoj) da nisu ispoštovali pravila Berlinskog procesa da svi učesnici budu predstavljeni statusno neutralno i bez nacionalnih simbola, s obzirom na to da su tokom obraćanja Haradinaj Stuble bili vidljivi simboli tzv. Kosova.
Selaković je poručio da nova vlada Srbije među prioritetima ima nastavak angažovanja na unapređenju regionalne saradnje.
ZAJEDNIČKO TRŽIŠTE
SOFIJA će danas biti domaćin samita Berlinskog procesa, na kom bi trebalo da učestvuju lideri pet država regiona i "Kosova", koji su učesnici ove inicijative. Na skupu bi trebalo da se razmotri stvaranje zajedničkog tržišta Zapadnog Balkana, a korak ka tome već su napravile Srbija, Albanija i Severna Makedonija, kao prve potpisnice projekta "mali šengen", a očekuje se da im se pridruže i BiH, Crna Gora i "Kosovo".
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
SAMO NEKOLIKO SATI NAKON POBEDE NA SP: Argentina žestoko optužila Englesku i britansku mornaricu
ARGENTINA je ponovo otvorila spor sa Velikom Britanijom oko Foklandskih ostrva. Samo nekoliko sati nakon pobede nad Engleskom u polufinalu Svetskog prvenstva, Buenos Ajres je optužio britansku ratnu mornaricu za, kako tvrdi, „nezakonit upad“ u argentinske teritorijalne vode.
16. 07. 2026. u 14:34
NOVI JEZIV SNIMAK DRAME U AVIONU: Supruga drži Srbina da ne ispadne iz aviona (VIDEO)
NA letu iz Soluna za Mihnen prošlog petka dogodio se incident kada je tokom leta pukao prozor aviona, a onda je došlo do dekompresije kabine.
14. 07. 2026. u 17:57
VODITELjKA GODINAMA NE SPAVA SA MUŽEM: "To je za mene traumatično!"
VODITELjKA sa suprugom već godinama ne spava u istom krevetu...
14. 07. 2026. u 11:17
Komentari (0)