PRIŠTINA "ŽIGOŠE" I SRBE I SRPSKO: Gotovo da više nema imovine koju nisu uzurpirale
OTVARANjEM albanskih u objektima srpskih institucija koje su zatvorili i oteli, prištinske vlasti nastavljaju okupaciju severa Kosova i Metohije nastanjenog većinskim srpskim stanovništvom.
Foto D. Milovanović
Jer, nepunih mesec dana po zatvaranju svih devet filijala srpske "Pošte" na severu KiM, a tri meseca od ukidanja platnog prometa sa centralnom Srbijom, Priština je otvorila prvu "Poštu Kosova" (septembra prošle godine) na šetalištu u severnom delu Kosovske Mitrovice, a sa otimanjem objekata nastavili su i ovih dana.
Ivan Milojević, direktor "Pošte Srbije" na KiM, za naš list kaže da se najnoviji nasilan upad desio nedavno u Zvečanu:
- Ovde je reč o objektu u vlasništu "Trepče" sa kojom je "Pošta" potpisala ugovor, a koji je i dalje važeći. Radi se o pravnom i stvarnom nasilju, zauzimanju naših objekata ali i nametanju tzv. kosovskih institucija. Uprkos pregovorima u Briselu o radu srpskih institucija na KiM, prištinske vlasti nasilno su zatvorile 34 objekta "Pošte Srbije" na čitavom području KiM.
Milojević napominje da je zatvaranjem poštanskih objekata na KiM bez posla ostalo 220 radnika. Naglašava i da između tzv. Pošte Kosova i "Pošte Srbije" nema nikakve saradnje i da preko tzv. kosovskih pošta, Srbi ne mogu da ostvare nijednu uslugu u smislu slanja novca ili pošiljki za centralnu Srbiju, što umnogome otežava život Srbima na KiM. Posle zatvaranja devet ekspozitura "Pošte Srbije" na severu KiM, prištinske vlasti nasilno su zakatančile i sve objekte u sredinama južno od Ibra sredinom januara ove godine, kada su pored onih u Gračanici, Prilužju, Lepinici, Ugljaru zatvorili i ove južno od Ibra, uz obrazloženje da "nemaju dozvolu tzv. Agencije za poslovne registre na Kosovu".
Gde je srpsko, sad albansko
DA prištinske vlasti nastavljaju sa otimanjem i prisvajanjem imovine u vlasništvu države Srbije primer je i zgrada Opštine Zubine Potok. Prema rečima nelegitimnog albanskog gradonačelnika Izmira Zećirija, ona će biti ustupljena tzv. MUP Kosova, a objekat će "biti korišćen za izdavanje kosovskih pasoša i ličnih karata". Ista situacija je i sa zgradama srpskih opština na severu KiM koje su od upada tzv. kosovske policije septembra prošle godine zatvorene. Tada je zatvorena i zgrada Kancelarije za KiM u naselju Bošnjačka mahala...
- Osim što žele da ugase sve srpske institucije i ustanove i nametnu svoje, jasno je da nas tim potezima prištinske vlasti zapravo ostavljaju bez svih onih usluga koje smo dobijali od naše, srpske države - ističe Aleksandar Gudžić, istoričar iz Gračanice. Sem što Srbi sa KiM ne mogu da podignu plate, penzije i obave bilo kakve uplate i isplate sa centralnom Srbijom, uskraćeni su i za slanje pošiljki...
Pokupovali radnje i kafiće
NAMERA prištinskih vlasti je zaposedanje svih lokala na severu KiM, a primer je čuveni kafić "Dolče vita" koji je bio u vlasništvu Srbina. Navodnom privatizacijom kupio ga je Albanac kao i još nekoliko kafića na šetalištu nadomak glavnog Ibarskog mosta. Nekadašnju poznatu trgovinsku radnju u centru Mitrovice takođe je "privatizacijom" kupio Albanac, što je slučaj i sa svim benzinskim pumpama. I dok otvaraju svoje radnje i lokale, tzv. kosovski inspektori ovih dana zatvaraju srpske radnje i kafiće zbog navodno neregularnih dokumenata.
Inače, osim u objektu u Ulici kralja Petra na šetalištu nadomak glavnog Ibarskog mosta, tzv. kosovska Pošta već je otvorena i u Banjskoj u opštini Zvečan juna prošle godine u okviru uzurpiranog kompleksa Rajska Banja. U oduzetim prostorijama "Poštanske štedionice" u Leposaviću januara ove godine tzv. premijer Kosova Aljbin Kurti otvorio je prištinsku Ekonomsku banku a u prostorijama "Poštanske štedionice" u Zubinom Potoku priprema se otvaranje tzv. Pošte Kosova.
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
NOVI STRAVIČNI DETALjI SMRTI MARIJE (21): Dok ležala nepomična, radnik povukao jeziv potez koji je šokirao sve (VIDEO)
Smrt Marije (21) nakon bandži skoka u Brazilu dobila je novi obrt pošto svedok tvrdi da je zaposleni uklonio njenu GoPro kameru sa mesta nesreće.
16. 06. 2026. u 12:22
ŠEF NEMAČKE VOJSKE IZDAO DRAMATIČNO UPOZORENjE: Evo kada će nas Rusija napasti, moramo biti spremni za borbu
NEMAČKA mora da se pripremi za ruski napad do 2029. godine, ili čak i ranije, izjavio je šef nemačke vojske za Politiko.
11. 06. 2026. u 16:23
TEŠKA BORBA ZA ŽIVOT NAŠEG SLAVNOG MUZIČARA: "Rak mi grize kosti, proširio se na celo telo, molim vas - pomozite da preživim"
"MOLIM vas, vratite mi onu dobrotu koju sam godinama delio sa vama, donirajte odmah i pomozite mi da preživim."
20. 06. 2026. u 16:23
Komentari (0)