PETKOVIĆ U UN U ŽENEVI: Nepodnošljivi uslovi za život Srba na KiM
U sedištu Ujedinjenih nacija u Ženevi, na događaju u okviru visokog segmenta 58. zasedanja Saveta za ljudska prava, direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković sa saradnicima govorio je o nepodnošljivim uslovima za život Srba i nealbanaca na KiM, sa posebnom osvrtom na teško ugrožavanje elementarnih ljudskih prava našeg naroda u južnoj srpskoj pokrajini.
FOTO: Kancelarija za KiM
U okviru događaja “Ozbiljna kršenja ljudskih prava Srba i drugih nealbanaca na Kosovu i Metohiji” koji je upriličen u zgradi UN u Ženevi, uz prisustvo velikog broja predstavnika zemalja članica UN, pored Petkovića učešće su uzeli i Dalibor Jevtić, potpredsednik Srpske liste, kao i Marija i Dara Radosavljević iz Doljana, kraj Zvečana. Dara i njen maloletni brat Kristijan 17. juna 2022. godine bili su žrtve brutalnosti tzv. kosovske policije koja ih je mučki pretukla dok su vozili kvadove.
Kako se navodi u sakopštenju Kancelarije za KiM, dok su Dara i Marija Radosavljević učesnicima skupa prenele svoje teško iskustvo i detalje brutalnosti, direktor Petković naveo je i druge brojne primere kršenja prava Srba i nealbanaca, kao i slučajeve flagrantnog kršenja sporazuma i dogovora iz dijaloga u Briselu od strane Prištine, uz zabrinjavajući porast etnički motivisanih incidenata od dolaska Aljbina Kurtija na vlast u Prištini.
S tim u vezi, Petković je pozvao na značajnije angažovanje zemalja članica UN, kako bi se međunarodna zajednica mobilisala da hitno zaustavi progon Srba i nealbanaca na Kosovu i Metohiji i u tom smislu pozvao i na dosledno vršenje nadležnosti misije UNMIK, u skladu sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti UN.
Dalibor Jevtić se na skupu posebno osvrnuo na događaje od 6. januara 2023. godine, kada su na Badnji dan u Gotovuši, kraj Štrpca, upucani srpski dečaci Stefan i Miloš Stojanović, istočući da za napad na njih niko nije odgovarao.
Ovaj događaj upriličen je u organizaciji Ministarstva spoljnih poslova Republike Srbije i Stalne misije Republike Srbije pri UN u Ženevi.
"PA HAJDE DA PRODUŽIMO ZADOVOLjSTVO" Zaharova uputila misterioznu poruku Zapadu
PORTPAROLKA ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova izjavila je danas da su zapadne zemlje zabrinute zbog toga kakva bi još nova ispitivanja oružja Rusija mogla da sprovede nakon demonstracije rakete "Burevestnik".
01. 11. 2025. u 19:52
SAD IZDALE GENERALNU DOZVOLU DO APRILA: Odlažu se sankcije ruskoj naftnoj kompaniji
SJEDINjENE Američke Države su danas izdale tzv. "generalnu dozvolu" kojom se privremeno odlažu sankcije Rosnjeftu u Nemačkoj do 29. aprila 2026. godine, objavilo je američko ministarstvo finansija.
29. 10. 2025. u 16:17
"NIJE ZASLUŽILA DA JOJ SE OVO DESI": Milša kroz suze o Miri Banjac i njenoj tragediji - jednu rečenicu koleginice pamtiće zauvek
GLUMICA Milica Milša ne krije da su ona i njen suprug, Žarko Jokanović, učinili sve da Miru Banjac vrate na scenu posle velike porodične tragedije koja ju je zadesila.
02. 11. 2025. u 10:23
Komentari (0)