ŽIOFRE: Cilj Srbije da bude spremna za EU do kraja 2026. ambiciozan, ali se može postići
Ambasador EU u Srbiji Emanuele Žiofre ocenio je danas da je cilj Srbije da ispuni sve neophodne kriterijume za članstvo u EU do kraja 2026. godine ambiciozan, dodajući da smatra da se taj cilj uz naporan rad može postići.

Foto Tanjug
- Za to je neophodno da se ubrza sprovođenje reformi, neophodna je i politička volja za to, kao i da sva ministartsva rade prioritetno na usklađivanju svih neophodnih propisa sa pravnim tekovinama EU - rekao je Žiofre, odgovarajući na pitanje novinara da prokomentariše izjavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića da će Srbija ispuniti sve kriterijume za članstvo u EU do kraja 2026. godine.
Žiofre je, prenosi Tanjug, nakon što je učestvovao na otvaranju panel diskusije na temu veštačke inteligencije u Beogradu, kazao da pozdravlja izjavu Vučića, dodajući da je za članstvo u EU potrebna i široka društvena podrška - od poslovne zajednice, civilnog sektora, opšteg građanstva.
Naglasio je da će EU pomoći da se taj cilj ostvari, pružajući finansijsku pomoć poslovnoj zajednici i javnoj upravi.
Na pitanje kako EU može pomoći Srbiji sa ovim reformama, Žiofre je odgovorio da će EU biti prisutna na više načina i dodao da sprovođenje reformi podrazumeva i zahteva određena finansijska sredstva.
- Mi ćemo i finansijski pružati pomoć, kroz već postojeće IPA fondove, ali i na postojeće IPA fondove, koji će se nastaviti u budućnosti, imamo Plan rasta, u okviru koga je samo za Srbiju izdvojeno oko 1,5 milijardi evra. To je dodatan novac, na ono što se iz IPA fondova već obezbeđuje - rekao je Žiofre.
Kada je u pitanju isplata prve tranše novca iz Plana rasta, Žiofre je najavio da se može očekovati uskoro:
- Dobili smo zahtev za islpatu prve tranše od Srbije, sada se taj zahtev ocenjuje, očekujemo uskoro da će se ona i realizovati.
Prema njegovim rečima, pored finansijske pomoći za sprovođenje reformi, nephodna je i stručna i savetodavna pomoć, navodeći da će EU raditi i na promovisanju ideje članstva u širem društvu.
- Gde god bude bilo potrebno, bićemo tu da pružimo podršku - rekao je ambasador.

ZAHAROVA ŽESTOKO O ZABRANI PRELETA VUČIĆU: To je skandal, niko nema moć da uništi partnerstvo sa Beogradom
ODBIJANjE Litvanije i Letonije da daju dozvolu za let aviona srpskog predsednika Aleksandra Vučića ka Rusiji predstavlja još jedan skandalozan slučaj, izjavila je zvanična predstavnica ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova, prenosi ruska agencija TASS.
07. 05. 2025. u 15:48

"TO JE SKANDAL!" Orban žestoko udario na Ursulu fon der Lajen zbog Ukrajine
MAĐARSKI premijer Viktor Orban oštro je kritikovao predsednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen na društvenim mrežama zbog poziva Ukrajini da ubrza pristupanje Evropskoj uniji.
07. 05. 2025. u 15:26

KAKO ĆE IZGLEDATI NOVI JUGO: Predstavljena prva maketa (FOTO)
LEGENDARNI automobil yugo (jugo), koji je nekada bio ponos domaće auto industrije, vraća se u potpuno novom izdanju! Nakon što je u februaru ove godine najavljeno oživljavanje kultnog brenda, sada je na prestižnom sajmu Car Design Event 2025 u Minhenu premijerno predstavljena i prva maketa budućeg automobila.
07. 05. 2025. u 14:08
Komentari (0)