VUČIĆ POSLE SASTANKA SA ALIJEVIM: "Ne postoji način da Azerbejdžan okrenete protiv Srbije" (VIDEO)
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas u Bakuu sa predsednikom Azerbejdžana Ilhamom Alijevim.

Foto: Printskrin
Predsednik Alijev je na početku obraćanja istakao važnost poštovanja suvereniteta zemalja i međunarodnog prava, i istakao da je zabrinjavajuće što vidimo kršenje tih principa.
- U oblasti trgovine sa Srbijom ćemo imati povećanje, to može biti mnogo bolje. Radićemo i na poboljšanju saradnje u saobraćaju, s obzirom na to da veliki saobraćajni koridori idu preko naših zemalja. Oblast energetike je takođe u fokusu naše saradnje - rekao je Alijev.
Predsednik Vučić je rekao da svaki put kada dođe u Azerbejdžan vidi ogromne promene i napredak.
- U savremenom svetu malo je mesta gde možete da vidite takav ubrzani progres kao u Azerbejdžanu. Neko bi mogao da kaže da je to zbog nafte ili gasa. Ja znam zemlje koje imaju deset puta više nafte ili gasa od Azerbejdžana, a u deset puta su lošijoj poziciji. To govori o snazi rukovodstva, predsednika Alijeva, koji zna sa čime se suočava. To pokazuje koliko je važno da rukovodstvo ima viziju - rekao je predsednik.
On je, da bi ilustrovao koliko je važna ta vizija, ispričao priču koju su mu rekli partneri iz UAE.
- Stari Bin Zajed je još 1971. godine išao u Libiju, i rekao je da se nada da će za 40 godina njegova zemlja da bude kao Libija. Libija i danas ima više nafte od Emirata, ali pogledajte kako izgleda danas Libija, a kako izgledaju Emirati. Tako je i u Azerbejdžanu, kada neko domaćinski i sa ljubavlju vodi svoju zemlju, kao predsednik Alijev - kaže Vučić.
Predsednik Srbije je dodao da oseća istinsko poštovanje prema svom azerbejdžanskom kolegi.
- On je meni rekao da jedva prepoznaje neke delove Beograda kada je došao. Razgovarali smo o svim oblicima saradnje. Ne postoji način da Azerbejdžan okrenete protiv Srbije, ili Srbiju protiv Azerbejdžana. Ne postoji taj pritisak. Podržavamo teritorijalni integritet jedni drugih, i zahvalan sam mu što razume teškoće sa kojima se suočavamo. Ali sam mu zahvalan što mogu od njega da preuzmem i znanje, i što realnije i ozbiljnije mogu da sagledam šta nas čeka u budućnosti - kazao je Vučić.
On dodaje da možemo sarađivati na mnogo polja, posebno u energetici, i da je tema bio i transmisioni sistem kojim bi se Srbija priključila na konekciju između Azerbejdžana i EU.
- Pričali smo i o vojnoj industriji, kao i o radu na nekim zajedničkim proizvodima sa kojim bismo izašli na treća tržišta. Zato se i sastajemo tako često, i nastavićemo bliske kontakte. Imao sam sastanak i sa ministrom vojne industrije, i mnogo smo naučili po tom pitanju od Azerbejdžanaca - ističe predsednik.
Vučić kaže da danas vidimo kako mnogo veće zemlje gube snagu, i koliko je važna vojska.
- Beskrajno sam zahvalan predsedniku Alijevu, i nadam se da ćete ponovo posetiti Srbiju, i da će vam biti stalna stanica, neka vrsta druge otadžbine. Ja uvek rado stižem u Baku, i verujem da ćemo zajedničkim snagama uspeti da otvorimo nove vidike naše saradnje. Zadovoljan sam ovom posetom, i mnogo od nje očekujem, i srećan sam što sam naučio toliko - rekao je on.
Znaćemo da gradimo naše čvrste veze i prijateljstva u budućnosti, zaključio je predsednik Vučić.
Preporučujemo

NEVEROVATNA GREŠKA RUSIJE Zelenski: Moskva poslala Ukrajini tela 20 ruskih vojnika prilikom repatrijacije
UKRAJINSKI predsednik Volodimir Zelenski izjavio je danas da se prilikom repatrijacije tela poginulih vojnika ispostavilo da su 20 onih koje je Rusija vratila kao ukrajinske poginule vojnike, u stvari bili ruski vojnici, a da je jedan bio strani plaćenik.
21. 06. 2025. u 15:10

MUP IZDAO HITNO UPOZORENjE ZA GRAĐANE SRBIJE: Odmah pozovite ovaj broj
SEKTOR za vanredne situacije MUP apeluje na građane da budu savesni pri upotrebi otvorenog plamena i, ako primete požar, da odmah pozovu vatrogasno-spasilačku jedinicu na broj telefona 193.
21. 06. 2025. u 15:40

INCEST UNIŠTIO PORODICU: Glumici brat krstio ćerku, a ona ga zavela i rodila mu sina
SLAVNA glumica Greta Skaki u jednom momentu je bila tema svih medija, nakon što je obelodalila da je u romansi sa svojim bratom od tetke Karlom Montegacom. Ova romansa razorila je njenu porodicu, a njih dvoje su se u jednom momentu čak i zakleli na večnu ljubav.
21. 06. 2025. u 10:39
Komentari (159)