„VIDOVDANSKA LOZA“ U KRAGUJEVCU: Saborište umnih glava
TRADICIONALNO naučno-kulturna svetkovina „Vidovdanska loza“, koju tradicionalno organizuje, na taj veliki srpski i pravoslavni praznik Srpska kraljevska akademija naučnika i umetnika, koji nije održan 28. juna, zbog vandrednog stanja koje je bilo proglašeno u Kragujevcu, domaćinu ovogodišnjeg saborovanja, biće održana u nedelju, 13. septembra u amfiteatru Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Kragujevcu, rečeno nam je u Predsedništvu SKANU.
Foto: V.Mitrić
Akademik Dragan Damnjanović, predsedavajući SKANU, kaže da će, i ovaj skup biti po strogim pravilima, koja važe u uslovima pandemije korona virusa.U Kragujevcu će biti dodeljene nagrade i priznanja zaslužnim ličnostima za doprinos unapređenju nauke, tehnike, prosvete, umetnosti, duhovnosti brige o državi i ljudima.
Srpska kraljevska akademija naučnika i umetnika je jedinstveno udruženje stvaralaca iz naučno tehnoloških, bio medicinskih, poljoprivrednih, fizičko matematičkih oblasti, i svakako duhovnih, ali i umetničkih, istorijskih, društveno političkih i ekonomskih nauka, ekologije, marketinških umeća -kaže akademik Damnjanović.
Raniji dobitnici/Foto: V.Mitrić
- Stvaralaštvo i inovativni rad kojima SKANU nastoji da pokloni posebnu pažnju, predstavlja prvorazredni izazov za sve članove Akademije, jer živimo u vremenu u kojem je veoma zanemaren i marginalizovan ovaj potencijal našeg naroda. Zbog toga ćemo biti, i dalje, svojevrsno saborište svih kojima su nauka i inovacije životna preokupacija i nasušna potreba. Akademija će pomagati u predstavljanju i afirmaciji ovakvih stvaralaca i njihovih ostavrenja.
Predsednik Naučnog veća SKANU, akademik profesor dr Mirko Kerkez, znameniti hirurg, inače zamenik generalnog direktora Kliničkog centra Srbije, kaže da se, za svaku „Vidovdansku lozu“ vidi koliko je SKANU, istinski nalsednik one akademije koja je postojala u predratnoj Krljevini Srbiji i Jugoslaviji.
- Zdušno smo podržali, upravo, inicijativu lokalne vlasti u Ugljeviku, u Republici Srpskoj, da se podigne spomenik kralju Aleksandru Karađorđeviću Ujedinitelju, a naš akademik Dragoljub Drago Mirković, koji je uradio i poklonio monumentalni spomenik čuvenoj ruskoj bolničarki, Darji Aleksandrovoj na Gučevu, kod Loznice, pre nekoliko dana bio je jedan od nekoliko ljudi u Bijeljini, koji su, u središtu tog grada, u RS, postavili biste naših velikana Jovana Dučića, Nikole Tesle, Mihaila Pupina i Ive Andrića kaže akademik Kerkez, ističući da se SKANU, i na taj način, seća čuvenih svojih akademika između dva rata.
Preporučujemo
ŽESTOKE PRETNjE MOSKVI IZ MINHENA: NATO će pokrenuti udare duboko u Rusiji ako se usude da napadnu Baltik
NATO će pokrenuti udare duboko u Rusiji ako se Moskva usudi da izvrši invaziju na baltičke države, upozorio je ministar spoljnih poslova Estonije Margus Cahkna, odbacujući strahove da bi Moskva mogla brzo da osvoji teritoriju na istoku.
16. 02. 2026. u 15:44
VAŠINGTONU STIGLO UPOZORENjE: Ne pokušavajte da narušite naše odnose sa Moskvom
BELORUSKI predsednik Aleksandar Lukašenko izjavio je danas da je na početku pregovora između Belorusije i SAD upozorio Vašington da ne pokušava da naruši odnose između Minska i Moskve.
16. 02. 2026. u 15:09
Danju spasavao živote u bolnici, noću se pretvarao u MONSTRUMA: Jeziva istina otkrivena godinama kasnije
POLICIJA veruje da je Kris Revak, koji je izvršio samoubistvo nakon što je optužen za ubistvo, možda bio serijski ubica. Njegov život i dela krili su mračnu stranu koja je šokirala istražitelje.
15. 02. 2026. u 09:19
Komentari (1)