"MILOŠ VELIKI", A BEZBEDNOST - VEĆA: Sa izgradnjom auto-puta, smanjen broj saobraćajnih nesreća u Moravičkom okrugu
ANALIZE bezbednosti saobraćaja na teritoriji Moravičkog okruga pokazuju da se od izgradnje auto-puta "Miloš Veliki" znatno smanjio broj udesa i onih koji su u njima smrtno stradali.
FOTO: Privatna arhiva
A, do izgradnje pomenute saobraćajnice, na ovom području godišnje je stradalo od 25 do 30 učesnika nesreća. Sada je ta nevesela statistika svedena na 10 do 15 poginulih - što je i dalje mnogo, ali i gotovo dvostruko manje.
Diplomirani inženjer saobraćaja, Rodoljub Skerlić, naglašava da auto-putevi imaju niz prednosti, a glavna je to što su kolovozne trake fizički odvojene zaštitnim pojasom i nema kontakta između vozila koja se kreću iz suprotnih smerova. Tu su i denivelisane raskrsnice koje odvajaju prelazak lokalnih puteva preko samog auto-puta, ali i okolne zaštitne zone, čime je onemogućen prilaz pešacima i životinjama do samog kolovoza.
- Podaci nemačkih instituta za saobraćaj ukazuju da, ako ugroženost vozača na auto-putu ima koeficijent jedan, onda to isto na otvorenim putevima, magistralnim, regionalnim i državnim, ima koeficijent dva. Po toj metodologiji, za gradske ulice utvrđen je koeficijent četiri - objašnjava Skerlić.
Kaže i da deonica Ibarske magistrale, odnosno Državnog puta IB reda 22, koja prolazi kroz čačansko naselje Mojsinje, predstavlja glavu "crnu tačku" grada na Moravi.
- Tokom poslednje dve decenije, ovde je poginulo čak 50 ljudi, što je izuzetno veliki broj. Istovremeno, to je danak činjenici da se osa puta, većim delom, nalazi u pravcu... Poseban problem je i realnost da pomenutom donicom cirkuliše veliki broj vozila, a trasa vodi kroz gusto naseljene delove mesnih zajednica, pa ima i mnogo pešaka. Sa istočne strane puta mahom su poljoprivrednici koji su vezani za svoja imanja locirana ispod Ibarske magistrale, ka Zapadnoj Moravi, pa ozbiljan rizik predstavlja i veliki broj prelazaka radnih mašina, čak i noću, kada je bezbednost učesnika u saobraćaju i inače smanjena - precizira Skerlić koji, kao rešenje, ističe završetak izgradnje i puštanje u promet deonice Moravskog koridora od Preljine do Adrana, jer će na nju prirodno biti preusmeren najveći broj vozila u tranzitu.
Preporučujemo
RADOVI U LOZNIČKOM KRAJU: Počelo uređenje zaštitnih pojaseva dalekovoda
29. 07. 2026. u 18:36
UŽAS U SRBIJI: Kuća pored gradilišta se srušila, investitor kaže - napraviće novu (VIDEO)
28. 07. 2026. u 23:42 >> 17:16
SMEDEREVO - PRESTONICA KULTURE: Manifestacije sa dušom, renomeom i tradicijom
29. 07. 2026. u 17:00
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
RAMPA OD TRAMPA ZA MAKRONA: Diplomatski skandal na pomolu, Vašington sprema neviđeni udarac Parizu
SJEDINjENE Američke Države razmatraju odlaganje, ili čak blokiranje, imenovanja sledećeg francuskog ambasadora u Vašingtonu, što je potez bez presedana koji preti da produbi jaz između dva dugogodišnja saveznika, navode četiri izvora upoznata sa situacijom.
29. 07. 2026. u 19:12
HITNO UPOZORENjE ZA VOZAČE U SRBIJI: Opozvana dva popularna Nissan modela zbog rizika od požara i povreda
NA sajtu sistema NEPRO objavljen je opoziv dva modela putničkih vozila marke Nissan zbog bezbednosnih rizika koji mogu dovesti do povreda korisnika, odnosno povećanog rizika od požara.
24. 07. 2026. u 16:00
RIBE SAME MASOVNO ISKAČU IZ DUNAVA: Ljudi ne veruju šta se desilo kod Smedereva (VIDEO)
NA DUNAVU, u neposrednoj blizini Smederevske tvrđave, zabeležen je prizor koji se ne viđa svakog dana.
28. 07. 2026. u 19:54 >> 20:05
Komentari (0)