HORSKA PESMA LEK ZA DUŠU: Misija novoosnovane gradske mešovite vokalne družine "Ramonda" u Jagodini

Zorica Gligorijević

22. 11. 2024. u 07:00

NEDAVNO formirani gradski mešoviti hor "Ramonda" u Jagodini okuplja 34 člana, među kojima su iskusni horski pevači, članovi koji su pohađali muzičku školu, ali i amateri spremni da uče - i pevanje, i "čitanje" nota.

ХОРСКА ПЕСМА ЛЕК ЗА ДУШУ: Мисија новоосноване градске мешовите вокалне дружине Рамонда у Јагодини

Foto:Z.Gligorijević

- Hor je osnovala grupa entuzijasta, sa željom da se druže i oprobaju u ovoj vrsti umetnosti, ali su apetiti porasli, pa sada želimo da se odmerimo i na domaćim, odnosno inostranim festivalima. Inače, ogrmona većina članova su intelektualci, od srednjoškolaca do penzionera, a planovi su nam megalomanski, da u Jagodini organizujemo međunarodni horski festival - kaže predsednik Upravnog odbora "Ramonde", Nebojša Batalović.

Simbolika i humanitarni rad

HOR smo nazvali "Ramonda" zbog simbolike koju taj cvet ima za srpski narod. Još od Velikog rata, on simbolizuje vaskrsenje života, pa smo smatrali da je prikladan i za obnavljanje Gradskog hora u Jagodini - ocenjuje Batalović, a jedan od osnivača, Jovanka Jevtić, posebno napominje da se članovi bave inkluzijom i humanitarnim radom, šire svest o preveremeno rođenim bebama koje se potom bore sa cerebralnom paralizom, a organizuju i humanitarne akcije za slepe i slabovide. Najponosniji su, ipak, na rad sa romskom populacijom.

*Uzmi 20% bonusa za LIVE!
Aktiviraj bonus uz odigrani tiket od 4+ para, uplatom od 1.000RSD i kvotom od 5.00 ili više!*

Dirigent Srđan Petrović, uz napomenu da član može da postane samo onaj ko "prođe" audiciju, naglašava da ovaj četvoroglasni hor čine znamenitiji Jagodinci, združeni u misiji da promovišu kulturu. Zato sebe opisuju kao entuzijaste koji uživaju u lepoj muzici - poput evergrina, starogradskih i numera komponovanih u džez maniru.

Snežana Marković i Slađana Arsić, obe doktori nauka i višegodišnji čalnovi Crkvenog hora, ocenjuju da im duhovno pevanje osnova, a nastupi sa novim horom - nadgradnja.

*Uzmi 20% bonusa za LIVE!
Aktiviraj bonus uz odigrani tiket od 4+ para, uplatom od 1.000RSD i kvotom od 5.00 ili više!*

- Duhovne kompozicije daju osećaj punoće i smislenosti, a ove su razigranije, veselije, podižu životni elan donoseći pozitivne emocije i rastrećenje u ovom teškom vremenu. Zbog toga je hor lepo mesto za lečenje duše - kaže dr Marković, dok dr Arsić smatra da svaki grad koji pretenduje da usavršava svoju kulturu mora da neguje i duh horskog pevanja.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

BEZBOLNE OPERACIJE U BUDNOM STANJU: Zdravstveni centar Prokuplje dobio najsavremeniji aparat za regionalnu anesteziju