GALERIJA UMETNOSTI PRIŠTINA> Gračanica, Dom kulture „Gračanica“ i Pedagoški muzej iz Beograda organizuju izložbu „Sretenjski ustav“
IZLOŽBA se sastoji od osamnaest rolapa (banera) na kojima su prikazani članovi Sretenjskog ustava donetog 15. februara 1835. godine. Bio je to prvi u nizu srpskih ustava 19. veka. Sastojao se od 14 glava i 142 člana, kojim je izvršena podela vlasti na zakonodavnu, izvršnu i sudsku vlast što se i danas smatra standardom demokratije i ustavnosti.

foto dom kulture gračanica
Donošenje Sretenjskog ustava izazvalo je žestoke, negativne reakcije velikih sila zbog toga što je bio previše liberalan za ono vreme. Osudile su ga sve tri velike sile zainteresovane za Srbiju — Turska, Rusija i Austrija, a Siprijen Rober ga je okarakterisao kao "francuski rasad" u turskoj šumi. Pod međunarodnim pritiskom Ustav je već početkom marta privremeno, a 11. aprila 1835. konačno ukinut.
- Ovom izložbom koja predstavlja promociju Sretenjskog ustava iz 1835. godine na jedan novi i zanimljivi način, i koja ima veoma važnu edukativnu ulogu za našu publiku, nastavljamo izlagačku sezonu u Galeriji umetnosti Priština, koju smo započetu izložbom fotografija o manastiru Gračanica. U nastavku sezone očekuje nas niz zanimljivih izložbi različitih sadržaja – ističe Nebojša Jevtić, v.d direktora Galerije umetnosti i dodaje da će izložba biti otvorena u sredu 01. marta 2023. godine, sa početkom u 19:00 časova.

ZAHAROVA O UPOZORENjU VUČIĆU ZBOG POSETE MOSKVI: Banditizam i ucena, tako deluju terorističke ćelije
PORTPAROLKA ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova danas je nazvala upozorenja Evropske unije predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u vezi njegove posete Moskvi za Dan pobede, "banditizmom i ucenom''.
30. 04. 2025. u 16:55

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

OBRT! Bastijan Švajnštajger skinuo burmu, pa poručio: "Bilo je lepo..."
NE STIŠAVAJU se priče o razvodu Ane Ivanović i Bastijana Švajnštajgera. Iako se bivša teniska šampionka i nemački fudbalski as godinama predstavljaju kao skladan par, društvene mreže i mediji poslednjih nedelja bruje o navodnoj krizi u braku i razvodu.
04. 05. 2025. u 11:07 >> 11:11
Komentari (0)