"NIŠVIL" OD 6. DO 15. AVGUSTA: Jovi nagrada za životno delo, Bregoviću "Šaban Bajramović"
SA 850 izvođača, u okviru 250 muzičkih, pozorišnih, filmskih i strip programa, na 15 bina, ovogodišnji "Nišvil" biće jedan od tri evropska festivala u 2021.

Foto Arhiva "Novosti"
Iako je naziv džez fešte "Korak nazad", prema rečima direktora Ivana Blagojevića to je veliki postkovid iskorak da se festival vrati na period pre pandemije. Glavni muzički program počinje 12. avgusta i traje do 15. avgusta, a prethodiće mu šesti internacionalni "Nišvil teatar" u kom će učesvovati čak osam pozorišnih trupa iz inostranstva.
Tradicionalno, prve večeri biće uručena nagrada za životno delo, a ovogodišnji dobitnik je Jova Radovanović, zaštitno lice "Sedmorice mladih", dok je Goran Bregović dobitnik nagrade "Šaban Bajramović" za fuziju džeza sa drugim pravcima. Bregoviću će nagrada biti uručena 14. avgusta, kada će zajedno sa "Nišvil big bendom" izvesti nekoliko svojih kompozicija u džez aranžmanima. U drugom delu koncerta pridružiće im se njegov "Orkestar za svadbe i sahrane". Brega će prvi put obići spomenik Šabanu Bajramoviću, za čije je podizanje 2010. bio prvi donator.
- Dugogodišnji član "Roling stonsa" Daril Džons nastupiće sa svojim triom "Ston rejders" na otvaranju "Nišvila" 12. avgusta. To će biti jedini njihov nastup u Evropi ove godine - najavljuje Blagojević.
Kao jednu od "poslastica" festivala najavljuje i premijeru mjuzikla "Fantomske priče", koju je Blagojević režirao, a koreograf je Maja Mitić, umetnička direktorka "Nišvil teatra". Glavnu ulogu imaće Mateus Tiburi, glumac i plesač iz Brazila.
- Oni koji budu želeli na "Nišvil" moraće da imaju potvrdu o vakcinaciji, dok će za one koji nisu vakcinisani ili nemaju potvrdu da su negativni na koronu, organizatori obezbediti brze testove na samom ulazu. Test neće koštti više od 1.000 dinara - kaže Blagojević.
KARTE OD 1.750 DO 4.000 DINARA
CENA pojedinačne karte je 1.750 dinara, dok je komplet za sve četiri večeri 4.000 dinara. Blagojević navodi da ova cena nije komercijalna, jer za ono što posetilac plati u Nišu 15 evra, na bilo kom drugom evropskom festivalu mora da izdvoji 150 evra:
- Zbog korone troškovi organizacije su skoro duplirani, jer moramo da plaćamo testove izvođačima i da uvek imamo plan ako dođe do otkazivanja.

DUGOROČNA VREMENSKA PROGNOZA DO KRAJA AVGUSTA: Tek nas čeka pakao i temperaturni rekordi - leto se ne predaje
NAJNOVIJA vremenska prognoza evopskih stručnjaka za avgust pokazuje prohladniji početak meseca u centralnim delovima Evrope, ali se već nagoveštava povratak suptropskog grebena i novog talasa vrelog vremena. Usled prisustva niskog pritiska na severu kontinenta, stvaraju se uslovi za novi toplotni talas koji će pogoditi veći deo Evrope, piše Severe Weather Europe.
04. 08. 2025. u 20:19

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

3O LETA OD "OLUJE" - RUDAN OŠTRO O HRVATIMA: "Koliko je Srba plutalo u bunarima jer se nisu ukrcali u traktore..."
VEDRANA Rudan je komentarisala političku i društvenu klimu u Hrvatskoj.
03. 08. 2025. u 16:23
Komentari (0)