SRBI POVRATNICI U BIH U STRAHU: Strepe zbog spiskova za evakuaciju, patrole EUFOR unose dodatni nemir
SRBI u povratničkim selima Crni Lug, Bastasi, Nuglašica, Grkovci i Peulje u opštini Bosansko Grahovo, u Federaciji BiH, već danima žive u strahu, jer se pojavio spisak na kojem su navedena imena meštana koji su navodno predviđeni za evakuciju.

Foto: snsd Bosansko Grahovo
Situaciju je dodatno zakomplikovalo pojavljivanje dva nepoznata lica koja su se predstavila kao novinari iz Sarajeva i koja su, navodno, istraživala okolnosti u vezi sa tim dokumentom. Prema rečima meštana, nepoznata lica su tvrdila da postupaju po nalogu "svog pretpostavljenog".
- Pozvali smo policiju i obavestili naše političke predstavnike šta se dešava u Grahovu. Iz policije još nemamo nikakvu informaciju - kažu meštani.
Portparol Uprave policije MUP Livanjskog kantona Slavko Krišto potvrdio je da je u toku provera navoda o tom incidentu.
Predstavnici Srba u Federaciji smatraju da pravljenje spiskova Srba predstavlja vid zastrašivanja povratnika i planski unošenje nemira među Srbe. Načelnik Drvara Dušica Runić kaže da su se srpski povratnici vratili svojim kućama s namerom da u miru žive i ostare na svom ognjištu. Istakla je da dodatnu zabrinutost među povratnicima izaziva svakodnevno prisustvo patrola Eufora.
- Patrole nekontrolisano i nesmetano vršljaju po povratničkim selima, a sada im se dodatno narušava sigurnost pretnjom novom evakuacijom i iseljenjem sa svojih vekovnih ognjišta - rekla je Runićeva.
Prema njenim rečima, postavlja se pitanje ko je napravio sporni spisak i kako su sarajevski novinari dobili dozvolu da unose strah i paniku među povratničko stanovništvo.
Godišnje oko 60 napada
ĐORĐE Radanović, predsednik Odbora za zaštitu Srba u FBiH kaže za "Novosti" da se svake godine evidentira oko 60 napada na Srbe i njihovu imovinu u FBiH.
- Srbi u Federaciji žive u strahu i ne prijavljuju sve napade. Sada je ova situacija sa spiskovima dokaz da se taj strah očito pojačava - poručio je Radanović.
Goran Broćeta, srpski delegat u Domu naroda FBiH kaže da spisak za evakuaciju budi duhove prošlosti i da nadležni treba sve da ispitaju.
- Molim povratnike da ostanu mirni i da ne nasedaju na provokacije. Nadležni organi moraju rasvetliti ovaj slučaj do najsitnijih detalja - naglasio je Broćeta.
On kaže da ovakve igre sa mukom srpskih povratnika, koje nijedna nedaća nije mimoišla, predstavljaju svojevrsni monstrumski čin - da li pojedinca ili organizacije, ostaje da utvrde nadležne institucije.
Dodaje da pomisao na evakuaciju budi zle duhove prošlosti i vraća u tragičnu 1995. kad je HVO palio kuće i klao po ovim istim selima.
- Unositi nemir i zebnju među povratnike u trenutnim političkim dešavanjima je samo dolivanje ulja na vatru koje ne donosi nikom dobro - istakao je Broćeta, koji je i predsednik Kluba Srba u Skupštini Livanjskog kantona.

OVA MAJKA JE POSEBNA: Razlog su njena deca, a evo i zašto (VIDEO)
ONI su Ilija, Jovana i Vasilije Hadži-Purić, polaznici Centra za talente "Nikola Tesla".
10. 09. 2025. u 12:13 >> 20:43

OVO JE DETALjAN SPISAK NAMIRNICA KOJIMA ĆE PASTI CENA: Nove ekonomske mere važne za građane
PRESEDNIK Srbije Aleksandar Vučić istakao je juče prilikom izlaganja o smanjenju marži na kućnu hemiju i prehrambene proizvode, a u okviru predstavljanja novih ekonomskih mera za građane, da sniženje koje će uslediti kao posledica ograničenja trgovačkih marži obuhvata 3000 proizvoda iz 23 grupe.
25. 08. 2025. u 13:15

U JEKU DAČINOG RAZVODA: Oglasila se Nataša Bekvalac
ĆERKA pevačice Nataše Bekvalac i bivšeg vaterpoliste Danila Ikodinovića, Hana Ikodinović, nedavno je napustila Srbiju i sa majkom otišla u Madrid, gde će se školovati.
16. 09. 2025. u 19:27
Komentari (0)