VAZDUŠASTE I MEKE: Lepinjice sa susamom, savršena zamena za hleb
OVE ukusne lepinjice sa susamom su odlične za sendviče.
Foto Printskrin Youtube/Sherpica Recipes
Mogu jesti umesto hleba za ručak.
Sastojci:
* 300 g brašna
* 100 ml toplog mleka
* 100 ml tople vode
* 30 ml ulja
* 1 kesica suvog kvasca
* 1 kašičica soli
* 1 kašičica šećera
Za premazivanje lepinja:
* 1 žumance
* po potrebi susam
Priprema:
U vanglicu staviti brašno, dodati suvi kvasac, so i šećer pa promešati. Ubaciti ulje i mešavinu mleka i vode. Zamesiti testo. Testo prebaciti na pobrašnjenu podlogu i uz vrlo malo dodavanja brašna umesite testo. Umešeno testo oblikovati u loptasti oblik i vratiti u pobrašnjenu vanglicu. Vanglicu prekriti providnom folijom i kuhinjsklom krpom i ostaviti da se testo duplira.
Odgovarajući pleh prekriti pek papirom i ostaviti ga na stranu. Naraslo testo prebaciti na pobrašnjenu podlogu, izdužiti ga rukama u valjkasti oblik i podeliti na šest jednakih delova. Od svakog dela oblikovati lopticu. Loptice testa poređati u pripremljeni pleh, koji se prekrije kuhinjskom krpom i ostaviti 30 minuta da lepinje narastu. Narasle lepinje premazati mešavinom žumanceta i mleka, pa ih obilno posuti sa susamom. Ponovo ih premazati sa mešavinom žumanceta i mleka, tako vam se susam neće "razleteti" na sve strane kada ih jedete. Staviti lepinje da se peku, u prethodno zagrejanu rernu, na 180 stepeni oko 25 minuta sve dok ne dobiju lepu rumenu boju. Pečene lepinje prekriti kuhinjskom krpom i ostaviti ih u plehu dok se malo ne prohlade, pa ih poslužite.
Prijatno!
(Stil)
POTPISUJE SE ISTORIJSKI UGOVOR: Vojvodina postaje čvorište Evrope, kreće gradnja gigantske saobraćajnice (FOTO/VIDEO)
PROJEKAT Osmeh Vojvodine obuhvata izgradnju 185 km brze saobraćajnice, sa 46 mostova i 34 nadvožnjaka, čime se smanjuje vreme putovanja.
18. 03. 2026. u 09:30
KULT PREDAKA U PLAMENU MRŽNjE: 45 godina od paljenja konaka Pećke patrijaršije – Zločin koji je najavio Martovski pogrom
OVE sedmice pre tačno 45 godina, srpski narod i Srpska pravoslavna crkva zanemeli su pred prizorom koji je nagovestio decenije stradanja na Kosovu i Metohiji.
17. 03. 2026. u 19:10
"PUTINE, IZAĐI!" Pozvao ruskog predsednika na dvoboj - bizaran video kruži internetom
NEOBIČAN snimak kruži mrežama, a na njemu se vidi mladić koji stoji na Crvenom trgu i izaziva predsednika Rusije Vladimira Putina na dvoboj. Međutim, snimak nije stvaran, već je napravljen uz pomoć veštačke inteligencije, ali sa jasnim ciljem.
18. 03. 2026. u 18:34
Komentari (0)