"PENICILIN" ZA NATO ARTILJERIJU: Ruska vojska dobila najnoviji sistem za osmatranje (VIDEO)
RUSKA vojska je dobila najnovije komplekse artiljerijskog obaveštavanja „Penicilin“, saopštio je generalni direktor koncerna „Vega“ (deo koncerna „Rosteh“) Vjačeslav Mihejev.
Foto: Depositphotos/Vikipedija/Printscreen
- U decembru 2020. godine predata je kupcu prva partija sistema - navodi Mihejev.
"Penicilin" je predviđen za osmatranje položaja topovske i raketne artiljerije, kao i za osmatranje protivavionskih i taktičkih raketa.
Sistem registruje akustične i toplotne signale prilikom eksplozija i daje tačne koordinate položaja protivničkog naoružanja, koje se zatim unose u elektronsku kartu.
"Penicilin" efikasno deluje u bilo kom periodu dana pri temperaturi od minus 40 do plus 50 stepeni Celzijusa. Vreme, za koje se dobijaju koordinate naoružanja protivnika, je do pet sekundi.
Kompleks je napravljen u okviru Naučno-istraživačkog instituta „Vektor“, koji ulazi u sastav koncerna „Vega“.
"Penicilin", u odnosu na većinu drugih sličnih sistema, otkriva neprijateljsku artiljeriju ne pomoću radara, već zahvaljujući novom principu kombinovanja toplotnog i zvučnog izviđanja, koji onemogućava njegovo elektronsko osmatranje.
Sistem se nalazi na šasiji „KamAZ-a“, izviđački optičko-elektronski modul sistema je učvršćen pokretnim jarbolom.
(Sputnjik)
TRAMP ZAPRETIO UKRAJINI I EU: Nema ništa od oružja ako se vaši evropski saveznici ne pridruže deblokadi Ormuskog moreuza
AMERIČKI predsednik Donald Tramp zapretio je da će SAD prekinuti da snabdevaju oružjem Ukrajinu ukoliko evropski saveznici odbiju da se pridruže "koaliciji voljnih" za deblokadu Ormuskog moreuza, javlja danas Fajnenšel tajms, pozivajući se na izvore.
01. 04. 2026. u 22:03
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
VILIJAM MONTGOMERI: "Kad smo bombardovali Srbiju, nismo imali dozvolu za prelet preko Hrvatske - Tuđman nije znao! Podela KiM jedini izlaz"
NEDAVNO je obeležena 27. godišnjica od početka NATO agresije na Saveznu Republiku Jugoslaviju.
30. 03. 2026. u 20:11
Komentari (0)