ZAŠTO PUTIN NIJE ČESTITAO BAJDENU: Lavrov razrešio sve dileme - povoda za spekulacije nema
POVODA za spekulacije na temu zašto predsednik Rusije Vladimir Putin još nije čestitao pobedniku američkih predsedničkih izbora nema.
Foto: EPA
Rusija ne vidi osnovu za tako nešto pre objavljivanja zvaničnih rezultata, istakao je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov. To se u Americi nije dogodilo, dodao je on.
U slučaju dolaska Džozefa Bajdena u Belu kuću, ne očekujemo revolucionarne promene u politici prema Rusiji, dodao je ministar.
- Neke revolucionarne promene u politici prema Rusiji ne očekujemo. Amerika je duboko podeljena i to vidimo po rezultatima glasanja na predsedničkim izborima - rekao je Lavrov ruskim i stranim novinarima.
Kada je reč o čestitkama pobedniku, šef ruske diplomatije kaže da tu nema mesta spekulacijama i naveo da to nisu uradile ni Kina ni Meksiko.
- Ne bih u tome tražio teorije zavere. To je uobičajena učtiva praksa - rekao je on.
Oni, kako kaže, koji misle da je moguće čestitati pre zvaničnih rezultata imaju na to pravo.
- Znamo kako su 2016. godine mnogi lideri Evrope čestitali kandidatu koji je izgubio pa su posle brzo povlačili čestitke - rekao je Lavrov i dodao da su sve čestitke do sada zasnovane na procenama medija, društvenih mreža.
- Mi imamo drugačiji pristup tome. Moramo sačekati zvanične rezultate - rekao je Lavrov i izrazio nadu da će Vašington, koji sam ima tako arhaičan sistem glasanja, manje pažnje posvećivati izborima u drugim zemljama.
Takođe je dodao da će biti uvredljivo ako SAD ponovo preko leđa Rusije budu rešavale svoj unutrašnje probleme.
- Za poslednje četiri godine, od poslednjih meseci predsedničkog mandata Baraka Obame bila je raširena takva rusofobija u američkom društvu da je to sada već postalo deo političke kulture. Biće uvredljivo ako Amerika bude pokušavala da ujedini naciju na toj rusofobnoj osnovi - zaključio je Lavrov.
Predsednički izbori u Americi održani su 3. novembra. Nakon što su mediji proglasili kandidata Demokratske strane Džozefa Bajdena za pobednika, to je učinio i on sam, dok je aktuelni predsednik Donald Tramp rekao da je daleko od toga da su izbori gotovi i da će pravdu tražiti na sudu.
(Sputnjik)
Preporučujemo
MINISTARSTVO SPOLjNIH POSLOVA: Iznenađeni smo komentarima Zaharove na račun Srbije i predsednika Vučića
DRŽAVNA sekretarka u Ministarstvu spoljnih poslova (MSP) Republike Srbije Nevena Jovanović oglasila se na društvenoj mreži "X" povodom komentara portparola Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marije Zaharove na račun Srbije i predsednika Republike Aleksandra Vučića, istakavši da oni kao MSP izražavaju iznenađenje povodom istih.
07. 11. 2025. u 14:04
SAD IZDALE GENERALNU DOZVOLU DO APRILA: Odlažu se sankcije ruskoj naftnoj kompaniji
SJEDINjENE Američke Države su danas izdale tzv. "generalnu dozvolu" kojom se privremeno odlažu sankcije Rosnjeftu u Nemačkoj do 29. aprila 2026. godine, objavilo je američko ministarstvo finansija.
29. 10. 2025. u 16:17
Hrvat čistio bunar - zbog onog što je pronašao, momentalno ZVAO POLICIJU
POLICIJSKA uprava Požeško-slavonske županije u Hrvatskoj imala je dvostruku intervenciju u subotu, nakon što su građani u dva navrata pronašli veću količinu eksplozivnih sredstava.
09. 11. 2025. u 13:28
Komentari (1)