NEVREME POKOSILO MOSKVU: Olujni vetar oborio 50 stabala, ciklon izazvao probleme i u Sankt Peterburgu
OBILNE kiše i jak vetar koji su u pogodili Moskvu oborili su 50 stabala, od kojih je 11 palo na automobile, saopštio je danas gradski Sekretarijat za upravljanje prirodnim resursima i zaštitu životne sredine, dok ekipe gradskog vodovoda i kanalizacije u Sankt Peterburgu nastavljaju da otklanjaju posledice ciklona koji je pogodio grad.
Vladimir Kovalchuk / Alamy / Profimedia
Najveći broj oborenih stabala u Moskvi su američki javori, prenosi TASS. U centru Moskve, veliko drvo palo je na prazan sportski teren, ali niko nije povređen, a posledice su u međuvremenu uklonjene.
Kako su naveli iz sekretarijata, američki javor smatra se invazivnom vrstom jer potiskuje autohtono drveće i predstavlja pretnju gradskoj infrastrukturi.
Njegovo drvo je meko i lomljivo, krošnja veoma razgranata, koren plitak i nestabilan, a grane se lako lome čak i pri umerenoj kiši i vetru.
"Prema statistici, tri od četiri stabla koja padnu u Moskvi tokom nevremena upravo su američki javori. U narednih 10 godina biće postepeno zamenjeni drugim vrstama", saopštila je pres-služba.
Gradske vlasti pozvale su građane da tokom jakih pljuskova i vetra ne borave u blizini drveća i da ne parkiraju automobile ispod stabala, uz posebno upozorenje na američki javor zbog povećanog rizika od obaranja.
U međuvremenu, ekipe gradskog vodovoda i kanalizacije u Sankt Peterburgu nastavljaju da otklanjaju posledice ciklona koji je u subotu pogodio grad, prenose RIA Novosti. Ciklon je doneo obilne pljuskove, grmljavinu i olujni vetar.
U Primorskom okrugu palo je 77 milimetara kiše, gotovo cela prosečna julska mesečna količina od 83 milimetra, dok je u Kalinjinskom i Kurortnom okrugu zabeleženo oko 70 milimetara padavina.
Padavine koje su premašile projektovane kapacitete zabeležene su u 11 gradskih okruga. Iz gradskog preduzeća "Vodokanal" saopšteno je da je zahvaljujući preventivnim merama izbegnuta katastrofalna šteta uprkos ogromnoj količini padavina.
Sistem za odvođenje otpadnih voda i dalje radi pod maksimalnim hidrauličkim opterećenjem i tokom protekla 24 sata primio je više od četiri miliona kubnih metara otpadnih i atmosferskih voda, što je dvostruko više od uobičajenog dnevnog obima.
Iako je kanalizacioni sistem unapred pripremljen za prihvat kišnice, intenzitet padavina premašio je kapacitet slivnika i kanalizacione mreže, zbog čega je na pojedinim ulicama došlo do privremenog zadržavanja vode.
Ekipe "Vodokanala" i dalje dežuraju na mestima gde kanalizacioni sistem još nije uspeo da primi svu vodu.
(Tanjug)
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOKlikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"SUPRUGA GA DRŽALA 5 MINUTA ZA NOGE DA NE BI ISPAO" Novi detalji drame državljanina Srbije na letu Rajanera
DRAMATIČNE trenutke doživeli su u petak ujutru putnici na letu kompanije Rajaner sa aerodroma „Makedonija“ u Solunu za Minhen, kada je pukao prozor, a vazdušna struja povukla jednog putnika napolje. On je u poslednjem trenutku spasen zahvaljujući supruzi, koja je sedela pored njega i zadržala ga, piše Prototema.
10. 07. 2026. u 12:18
ZAŠTO JE DUBRAVKA MIJATOVIĆ ZAISTA NAPUSTILA SERIJU "SREĆNI LjUDI"? "Morala sam da pobegnem..."
DUBRAVKA Mijatović napustila je seriju 'Srećni ljudi' iz ličnih razloga, a ne zbog honorara.
10. 07. 2026. u 15:07
PUTIN KOMENTARISAO BRAK NAŠE PEVAČICE: "Srpkinja ti je žena? Oni to neće ukrasti! Srbi su pošteni i pristojni - ako si prepisao firmu na nju"
TOKOM razgovora Vladimir Putin ga je upitao ko je njegova supruga.
10. 07. 2026. u 21:56
Komentari (0)