VREME IDE NA RUKU RUSIJI, A NE KIJEVU Orban o ratu u Ukrajini: Otrežnjujuća realnost sadržana u američkom planu, ovo su ključne tačke
VREME u ukrajinskom konfliktu je na strani Rusije, izjavio je za nemačke medije premijer Mađarske Viktor Orban, ukazavši pri tom na potrebu što bržeg početka rusko-evropskih pregovora na visokom nivou.
FOTO TANJUG/ MILOŠ MILIVOJEVIĆ/
Prema njegovim rečima, vreme je da se odbace iluzije i da se pogleda istini u oči.
On je takođe istakao da je otrežnjujuća realnost izložena u američkom mirovnom planu od 28 tačaka.
-Evo njegovih ključnih momenata: prvo, vreme ide na ruku Rusiji, a ne Ukrajini, što znači da što se više odugovlačilo (nastupanje) mira, to će Ukrajina izgubiti više ljudi i teritorija, objasnio je Orban.
Ovo bi se, po mišljenju političara, moglo izbeći „samo ako bi NATO poslao kopnene snage na front, što bi direktno dovelo do sledećeg velikog evropskog rata“.
-Drugo, Rusija će biti reintegrisana u svetsku ekonomiju u skladu s američkim principima: sankcije će biti postepeno uklonjene, zamrznuta imovina će biti iskorišćena za stvaranje američko-ruskih investicionih fondova, a poslovanje će biti nastavljeno, istakao je mađarski premijer.
Treće, kako je naglasio, mit da Evropljani finansiraju konflikt putem ruskog novca je razbijen.
-Moramo priznati našim građanima da su svaki evro koji smo potrošili do sada i svaki evro koji budemo potrošili u budućnosti na podršku Ukrajini potpuno, 100 odsto, platili evropski građani, konstatovao je Orban.
Prema tome, naglašava Orban, sve ove tačke ukazuju na potrebu da se odmah započnu evropsko-ruski pregovori na visokom nivou.
Srednjoročno gledano, prema rečima premijera Mađarske, ruski resursi treba da budu reintegrisani u evropsku ekonomiju.
-Dugoročno gledano, vojni potencijal Evrope treba da bude ojačan do te mere da ona može da se odbrani od svakog protivnika u konvencionalnom ratu. Pored toga, kako bi povećanje naoružanja ostalo u razumnim granicama, potrebno je sklopiti s Rusijom sporazum o kontroli naoružanja, zaključio je Orban.
Prethodno, ruski predsednik Vladimir Putin je nakon samita u Biškeku rekao novinarima da su nakon pregovora u Ženevi između Ukrajine i Sjedinjenih Država, oni međusobno odlučili da svih 28 tačaka treba podeliti na četiri komponente. Moskvi je sve preneto i generalno se slaže da se ovo može koristiti kao osnova za budući sporazum.
On je odbacio tvrdnje Zapada da Rusija planira da napadne evropske zemlje, rekavši da je Moskva spremna da to formalizuje pisanom bezbednosnom garancijom.
sputnikportal.rs
BONUS VIDEO - ŠAMPIONI U FOKUSU: Anđela Vuković - Radoznalost je njena supermoć
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
AMERIČKE SNAGE NAPUŠTAJU IRAK Zaidi: Od ovog datuma kreće povlačenje vojske
IRAČKI premijer Ali el Zaidi izjavio je danas da će američke vojne snage napustiti Irak do 30. septembra, ocenivši da njegova poseta Vašingtonu predstavlja početak nove faze u odnosima dve zemlje, zasnovane na ekonomskoj saradnji, a ne na vojnim vezama.
14. 07. 2026. u 19:45
NOVI JEZIV SNIMAK DRAME U AVIONU: Supruga drži Srbina da ne ispadne iz aviona (VIDEO)
NA letu iz Soluna za Mihnen prošlog petka dogodio se incident kada je tokom leta pukao prozor aviona, a onda je došlo do dekompresije kabine.
14. 07. 2026. u 17:57
VODITELjKA GODINAMA NE SPAVA SA MUŽEM: "To je za mene traumatično!"
VODITELjKA sa suprugom već godinama ne spava u istom krevetu...
14. 07. 2026. u 11:17
Komentari (0)