KAKO SU SANKCIJE RUSIJI PODELILE EU: Rascep zbog gasa i brodova

Evropskoj Uniji nije pošlo za rukom da se saglasi ni oko novog paketa sankcija Rusiji.

КАКО СУ САНКЦИЈЕ РУСИЈИ ПОДЕЛИЛЕ ЕУ: Расцеп због гаса и бродова

Foto: Tanjug/AP photo

- Veoma sam razočarana što nismo uspeli da se složimo. Mogu reći da smo bili veoma blizu dogovora – poručila je visoka predstavnica za spoljnu i bezbednosnu politiku Kaja Kalas.

Reč je o 18. paketu sankcija Moskvi, a ticao se utvrđivanja nove gornje granice cena za rusku naftu. Veto je stavila Slovačka, zabrinuta zbog namere EU da u potpunosti prekine dovod ruskog gasa u EU do 2027. godine, čime bi zvanična Bratislava bila dovedena u vrlo nezavidan položaj.

Veto slovačkog premijera Roberta Fica se u evropskim krugovima smatra kao pristisak da bi se garantovalo snabdevanje ovoj zemlji koja, kao i Mađarska, u ogromnoj meri zavisi od ruskog gasa. Kaja Kalas je pre početka sastanka bila optimista, ističući da je Bratislava dobila dovoljne garancije, ali dogovora nije bilo.

EU ističe da je Slovačkoj ponudila forimranje radne grupe zadužene da podrži i prati energetsku tranziciju ove zemlje, da razradi rešenja za prekogranične tarife nafte i gasa i ponudi mehanizme koji bi joj između ostalog omogućili "spot" snabdevanje, tj. sporazumima o hitnoj isporuciji, operacijama na tržištu kojima bi dopunjavala postojeće dugoročne ugovore. Evropska komisija je Slovačkoj obećala i dotacije iz evropskih fondova u cilju diversifikacije izvora.

Izvori sa sastanka navode da su i Malta i Kipar izrazili neslaganje s novim sankcijama koje su predviđale spuštanje cene barela ruske nafte sa 60 na 45 dolara, iz bojazni da se ne umanje aktivnosti njihovih brodova. Prethodno smanjenje na 60 dolara je, prema Kaji Kalas, smanjilo ruski prihod od prodaje nafte za 30 odsto.

U EU, međutim, naovde da Rusija zaobilazi ove restrikcije tako što je stvorila "fantomsku flotu". Procene idu od 500 do čak 900 brodova. Novi, neusvojeni paket sankcija, predviđao je stavljanje još 70 ovakvih plovila na "crnu listu" na kojoj se nalaze do sada identifikovana 342.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

Prelazak na naplatu električne energije preko poslovnih banaka nije na štetu ni građana ni EPS