BEZ TELEFONA U ŠKOLAMA U ITALIJI: Mobilni zabranjeni u svim osnovnim i srednjim školama

Nakon što je prošle godine zabranio korišćenje mobilnih telefona u osnovnim školama, italijanski ministar za obrazovanje i zasluge, Đuzepe Valditara, proširio je tu zabranu i na srednje škole i sve profesionalne i tehničke institute.

БЕЗ ТЕЛЕФОНА У ШКОЛАМА У ИТАЛИЈИ: Мобилни забрањени у свим основним и средњим школама

Foto: Shutterstock

Ministar je prosledio je svim srednjim školama u Italiji obaveštenje da se od naredne školske godine u toj zemlji zabranjuje korišćenje mobilnih telefona na časovima u srednjim školama. Ova odredba se zasniva na onoj od 11. jula 2024. kada je uvedena zabrana telefona u osnovnim školama tokom nastave.

- Ova intervencija je neizbežna zbog velikih negativnih efekata usled prekomernih i nepravilnih upotreba pametnih telefona. Oni negativno utiču na zdravlje i dobrobit adolescenata kao i na njihov školski uspeh - izjavio je ministar dodavši da su mnoga naučna istraživanja ukazala na opasnost od prevelike upotrebe mobilnih telefona poput onih koje su uradili SZO i Italijanski institut za zdravlje.

Obaveštenjem koje je poslato školama, ministar traži od istih da „ažuriraju svoje propise i pakt o obrazovnoj odgovornosti, kojim se učenicima srednjih škola zabranjuje korišćenje pametnih telefona tokom nastave, uključujući i u nastavne svrhe, kao i posebne disciplinske sankcije za one koji krše ovu zabranu”.

Škole će morati da nađu način da sprovedu zabranu, uključujući pribegavanje specifičnim disciplinskim sankcijama, navodi se u cirkularnom listu. S obzirom na rasprostranjenost upotrebe pametnih telefona među devojčicama i dečacima, verovatno je da će primena zabrane više od svega zavisiti od volje i senzibiliteta pojedinih nastavnika, kao i od toga kako će svaka institucija uspeti da se organizuje.

Foto: Profimedia

Zabrana će važiti tokom svih sati nastave. Izuzetak su samo slučajevi u kojima je korišćenje pametnih telefona predviđeno u personalizovanim obrazovnim planovima za učenike sa smetnjama u razvoju, invalide i na časovima informatike i telekomunikacija.

Inače, Francuska je još 2018. uvela takav zakon dok je u Holandiji na snazi od prvog januara 2024. Nedavno su i Finska i Švedska limitirale korišćenje mobilnih telefona a o ovoj zabrani se diskutuje u Belgiji, Portugaliji i Španiji.

(RTS)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

OBJAVLJENE TAČNE ADRESE U EU: Nemačka glavna baza za proizvodnju oružja za Ukrajinu Čeka se reakcija Moskve

OBJAVLjENE TAČNE ADRESE U EU: "Nemačka glavna baza za proizvodnju oružja za Ukrajinu" Čeka se reakcija Moskve

NEMAČKA je praktično postala glavna industrijska baza ukrajinskog vojno-industrijskog kompleksa u ratu protiv Rusije, a upravo Berlin stoji iza terorističkih napada na ruske civilne ciljeve, rekao je lider pokreta „Druga Ukrajina“ Viktor Medvedčuk. Istovremeno, on je otkrio adrese najvažnijih nemačkih kompanija koje proizvode oružje za Ukrajinu.

13. 07. 2026. u 12:47

Komentari (0)

NISAM RAZMIŠLJAO O POVRATKU, BIO SAM SREĆAN U PARTIZANU! Željko Obradović o dolasku u Panatinaikos