VETERAN RUSKOG SPOLJNOOBAVEŠTAJNOG RADA: Raspetljava paukovu mrežu britanskih operacija „meke moći“
BRITANIJA je majstor u korišćenju javnih i neprofitnih organizacija za obaveštajne svrhe, korist ih vekovima, a Rusija je glavna meta, rekao je za Sputnjik general-potpukovnik SVR-a u penziji Leonid Rešetnjikov, komentarišući upozorenje FSB-a ruskim partnerima ove nedelje o subverzivnim aktivnostima Britanskog saveta (British Council).

Leonid Rešetnjikov / Foto I. Marinković
-Rusija je bila glavni fokus rada (Britanaca) još od vremena Ivana Groznog. Ovo kažem sasvim ozbiljno, rekao je Rešetnjikov, naglašavajući da Britanci imaju „mnogo godina, mnogo vekova iskustva“ u ovoj oblasti.
KAKO SE REGRUTUJU AGENTI MEKE MOĆI?
-Oni aktivno koriste naučnu i nastavnu oblast. Kada naši prosvetni radnici odu u Veliku Britaniju ili druge zemlje u kojima su Britanci aktivni, uvek treba da imaju na umu da će biti proučavani, da će se sa njima formirati neformalni, prijateljski i odnosi poverenja, objasnio je bivši tajni agent.
Zadatak je, kako kaže, „proučavanje raspoloženja u naučnim, studentskim i nastavnim krugovima, odabir ljudi.
-Ne nužno regrutovanje u smislu - vi ste agent, mi vas plaćamo, a vi delujete, već davanje ponuda, na primer, da držite predavanja, objavite brošuru ili knjigu, posetite London, držite predavanja tamo i tako dalje, kaže on.
Zapravo, kako dodaje, regrutovanje agenata je najdirektniji pristup i često nije neophodno da bi se došlo do informacija, činjenica, procena ili namera koje britanske obaveštajne službe traže.
-Dovoljno je imati krug „agenata uticaja“, krug ljudi koji su intelektualno, ideološki, kulturno vezani za London, za engleski način života. Veoma ih je lako koristiti na direktan način. To je zadatak, rekao je Rešetnjikov.
On naglašava da su u ovoj oblasti Britanci čak i sposobniji od svojih transatlantskih rođaka u CIA.
-Najbolje je držati manje britanskih nevladinih organizacija u svojoj zemlji. Što manje to bolje, posebno britanskih. To je jedna od najkompleksnijih svetskih obaveštajnih službi sa kojom se možete suočiti.
(sputnikportal.rs)
BONUS VIDEO - PONUDA NA SAJMU AUTOMOBILA: Pogledajte kako izgledaju novi modeli

"DOBRO SMO UPOZNATI SA DOGAĐAJIMA U SRBIJI" Medvedev optužio Zapad za organizovanje protesta u drugim zemljama
ZAMENIK predsednika Saveta bezbednosti Rusije i predsednik stranke Jedinstvena Rusija Dmitrij Medvedev optužio je danas zapadne zemlje da organizuju proteste i mešaju se u izborne procese drugih zemalja da bi održale svoju dominaciju.
31. 07. 2025. u 17:01

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

SKINULA SE U KUPAĆI: Milica Milša očarala fotkom sa bazena, ne skida osmeh sa lica (FOTO)
GLUMICA ne skida osmeh sa lica!
31. 07. 2025. u 11:30
Komentari (0)