ZAŠTO JE TRAMP SUSPENDOVAO CARINE? Dvojica ljudi ga ubedila da ukine tarife
AMERIČKI predsednik Donald Tramp suspendovao je uvođenje ekonomskih carina nakon razgovora sa ministrom finansija Skotom Besentom i ministrom trgovine Hauardom Lutnikom, piše „Volstrit džurnal“.

AP Photo/Mark Schiefelbein
- Ova dvojica ministara ubedila su Trampa da je potrebno suspendovati uvođenje nekih tarifa i to odmah objaviti kako bi se smirile berze - navodi se u članku.
Autori ističu da su Besent i Lutnik uspeli da ubede američkog lidera tako što su iskoristili privremeno odsustvo Trampovog savetnika za trgovinu Pitera Navara, koji je podržao ideju o uvođenju carina drugim zemljama: Navaro je bio u drugom krilu Bele kuće, što je omogućilo ministrima da razgovaraju sa Trampom o promeni strategije.
Predsednik SAD Donald Tramp je 2. aprila potpisao ukaz kojim se uvode recipročne carine na uvoz iz drugih zemalja. Njihova bazna stopa je 10 odsto, a za 57 zemalja od 9. aprila na snazi su povećane stope obračunate na osnovu trgovinskog deficita SAD sa određenom zemljom: kako bi umesto deficita bio balans.
Međutim, američki lider je 9. aprila saopštio da više od 75 zemalja nije preduzelo uzvratne mere i da je zatražilo pregovore, pa će osnovne uvozne carine od 10 odsto biti na snazi narednih 90 dana za sve osim Kine.

"NEĆU MOĆI DA PRISUSTVUJEM DOGAĐAJIMA" Država EU zabranila Ficu prelet do Moskve, traže se alternativne rute
SLOVAČKI premijer Robert Fico je izvestio da Estonija nije dozvolila slovačkom avionu za Rusiju da preleti preko njene teritorije i da se traži alternativni put.
07. 05. 2025. u 21:01

"TO JE SKANDAL!" Orban žestoko udario na Ursulu fon der Lajen zbog Ukrajine
MAĐARSKI premijer Viktor Orban oštro je kritikovao predsednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen na društvenim mrežama zbog poziva Ukrajini da ubrza pristupanje Evropskoj uniji.
07. 05. 2025. u 15:26

INCIDENT NA EVROVIZIJI: Albanski navijači napali Princa, u grupu navijača uletelo obezbeđenje
PREDSTAVNIK Srbije na Evroviziji u Bazelu, Princ od Vranje završio je prvu probu u Bazelu, koja je protekla veoma burno
08. 05. 2025. u 16:27
Komentari (0)