DA LI ĆE USKORO DOĆI DO SMIRIVANJA TENZIJA NA BLISKOM ISTOKU? Egipat učestvuje u razgovorima SAD i Irana
MINISTAR spoljnih poslova Egipta Badr Abdelati održao je danas razgovore sa svojim kolegama iz Omana i Irana, kao i s američkim izaslanikom Stivenom Vitkofom, s ciljem smirivanja tenzija na Bliskom istoku i osiguranja održivog primirja u Pojasu Gaze, prenela je Anadolija.
AP Photo/Amr Nabil
Abdelati je telefonom odvojeno razgovarao s omanskim kolegom Badr Al-Busaidijem i iranskim ministrom Abasom Aragčijem, kako bi razgovarali o nedavnoj rundi indirektnih pregovora između Teherana i Vašingtona, koji su održani u Omanu, navodi se u saopštenju egipatskog Ministarstva spoljnih poslova.
Šef egipatske diplomatije takođe je imao sličan razgovor i s američkim izaslanikom Stivom Vitkofom, prenela je Anadolija.
U saopštenju se dodaje da je Abdelati pohvalio "konstruktivnu i ključnu ulogu" Omana u posredovanju u pregovorima, i ponovio punu podršku "svim naporima usmerenim ka postizanju političkih rešenja putem dijaloga i pregovora radi jačanja sigurnosti i stabilnosti u regionu".
Takođe je izrazio zahvalnost SAD-u i Iranu na konstruktivnom tonu i spremnosti da se putem diplomatije traže rešenja, ističući da takav pristup "otvara vrata za smanjenje tenzija u regionu".
Ovi diplomatski kontakti usledili su dan nakon što je Oman bio domaćin prve runde indirektnih razgovora između SAD-a i Irana, koje su obe strane ocenile kao "pozitivne i konstruktivne".
Druga runda pregovora zakazana je za predstojeću nedelju.
Razgovori su se uglavnom fokusirali na iranski nuklearni program i moguće ublažavanje sankcija.
(Tanjug)
Preporučujemo
IRAN NEĆE ODRŽATI DIREKTNE PREGOVORE SA SAD Pezeškijan: "Problem je u kršenju obećanja"
30. 03. 2025. u 17:52
TRAMP DONEO ODLUKU: Povlači ambasadore i diplomate iz okruženja Srbije
ADMINISTRACIJA američkog predsednika Donalda Trampa povlači skoro 30 karijernih diplomata sa ambasadorskih i drugih visokih pozicija u diplomatskim predstavništvima SAD u svetu.
22. 12. 2025. u 10:32
RUSI ĆE NAPASTI EU MNOGO RANIJE: Veliko upozorenje iz Ukrajine, poznata godina i glavna meta
RUSIJA je pomerila svoje planove za direktnu agresiju sa 2030. na 2027. godinu, a Evropa je sve glasnija o riziku od direktnog sukoba, u kojem bi se baltičke države mogle naći pod okupacijom.
20. 12. 2025. u 09:41
"SAD JE TITO ODJEDNOM POBIO JADNE HRVATE..." Vedrana o bivšoj državi: "Sve sam više Jugoslovenka kako vreme odmiče!"
VEDRANA ne bira reči kada govori o vremenu Jugoslavije...
24. 12. 2025. u 09:52
Komentari (0)