POLITIKO: Poseta premijerke Meloni Trampu izaziva zabrinutost u Francuskoj
MINISTAR industrije Francuske Mark Ferasi upozorio je da predstojeća poseta italijanske premijerke Đorđe Meloni američkom predsedniku Donaldu Trampu preti da oslabi evropsku jedinstvenost u suočavanju sa američkim carinama, objavio je briselski Politiko.
Foto: Shutterstock/Ilustracija
- Moramo da budemo ujedinjeni, jer je Evropa snažna kada je ujedinjena. Ako počnemo sa bilateralnim pregovorima, naravno da će to da slomi ovaj zamajac (evropskog jedinstva)- rekao je Ferasi u intervjuu za FranceInfo.
Meloni je predstavila sebe kao mogući most između Evrope i Trampove administracije, a sastanak sa američkim predsednikom zakazan je za 17. april u Beloj kući, navela je pomenuta medijska kuća.
Ferasi je, međutim, istakao da takva poseta nosi rizik i da je usmerena na sprečavanje jedinstvenog evropskog odgovora na Trampov strogi carinski režim koji je doveo svet "na ivicu trgovinskog rata".
Tramp je uveo carine od 20 odsto na proizvode Evropske unije, a Evropska komisija trenutno razmatra mogućnost uvođenja carifa do 25 odsto na širok spektar proizvoda iz Sjedinjenih Američkih Država.
U odvojenom intervjuu za francusku javnu televiziju, francuski ministar za Evropu, Benžamen Hadad, takođe je naglasio da "snaga" Evrope leži u njenoj jedinstvenoj reakciji na pitanje o poseti Meloni.
- Ako idete u Sjedinjene Države razjedinjeni, mislite li da ste jači nego kada idete svih 27, sa 450 miliona ljudi? Videćemo šta će (Meloni) reći. Može da bude razgovora... Međutim, u našem kolektivnom interesu je da imamo ujedinjen i čvrst odgovor, umesto podela - zaključio je Hadad.
(Tanjug)
Preporučujemo
PRVE KONTRAMERE EU PROTIV TRAMPOVIH CARINA: Evo kada stupaju na snagu
09. 04. 2025. u 15:37
ZBOG TARIFA POSKUPELA I KAFA: Skaču cene i za voće, sir, slatkiše i morske plodove
09. 04. 2025. u 11:54
TRAMP DONEO ODLUKU: Povlači ambasadore i diplomate iz okruženja Srbije
ADMINISTRACIJA američkog predsednika Donalda Trampa povlači skoro 30 karijernih diplomata sa ambasadorskih i drugih visokih pozicija u diplomatskim predstavništvima SAD u svetu.
22. 12. 2025. u 10:32
RUSI ĆE NAPASTI EU MNOGO RANIJE: Veliko upozorenje iz Ukrajine, poznata godina i glavna meta
RUSIJA je pomerila svoje planove za direktnu agresiju sa 2030. na 2027. godinu, a Evropa je sve glasnija o riziku od direktnog sukoba, u kojem bi se baltičke države mogle naći pod okupacijom.
20. 12. 2025. u 09:41
HRVATI POSLALI JASNU PORUKU: "Država nam je na pogrešnom putu!"
VEĆINA građana Hrvatske smatra da zemlja ide u pogrešnom smeru, a najviše primedbi imaju na korupciju, inflaciju, niske plate, male penzije i siromaštvo, pokazalo je decembarsko istraživanje Krobarometra, objavljeno u Dnevniku hrvatske Nove TV.
26. 12. 2025. u 12:34
Komentari (0)