POSLE VELIKE TRAGEDIJE: Albanija zabranila TikTok
ALBANSKA vlada danas je donela odluku o zabrani aplikacije TikTok na 12 meseci zbog sadržaja koji navodno podstiču nasilje i maltretiranje, posebno među decom.
Foto: EPA
Ministar obrazovanja Albanije Ogerta Manastirliu rekla je da je vlada u kontaktu sa TikTokom oko instaliranja filtera za roditeljski nadzor, kao i uključivanja albanskog jezika u aplikaciju, prenosi AP.
Albanske vlasti su održale 1.300 sastanaka sa oko 65.000 roditelja koji su ''preporučili i bili za gašenje ili ograničavanje TikTok platforme", rekla je ona.
Vlada u Tirani je pokrenula inicijativu za gašenje aplikacije prošle godine nakon što je tinejdžer u novembru nasmrt izbo drugog tinejdžera posle svađe koja je počela na TikToku.
Kada je albanski premijer Edi Rama u decembru rekao da ima za cilj zatvaranje platforme društvenih medija, TikTok je zatražio ''hitno razjašnjenje od albanske vlade“ o slučaju izbodenog tinejdžera.
Rama je danas rekao da je vlada u ''pozitivnom dijalogu sa kompanijom" koja će uskoro otići u Albaniju da ponudi ''niz mera za povećanje bezbednosti dece".
Kompanija je saopštila da ''nije pronašla nikakve dokaze da počinilac ili žrtva imaju TikTok naloge, a više izveštaja je u stvari potvrdilo da su video-snimci koji su doveli do ovog incidenta objavljeni na drugoj platformi, a ne na TikToku".
Albanska deca čine najveću grupu korisnika TikToka u zemlji, a roditelji su izrazili zabrinutost nakon izveštaja o deci koja su inspirisana sadržajem na društvenim mrežama da nose noževe u školu, ili slučajeva maltretiranja promovisanih pričama koje vide na TikToku.
Vlasti su povećale prisustvo policije u nekim školama i uspostavile druge mere uključujući programe obuke za nastavnike, učenike i njihove roditelje.
Albanska opozicija se nije složila sa zatvaranjem TikToka i odredila je 15. mart za protest protiv tog poteza, tvrdeći da je zabrana "čin netolerancije, straha i terora od slobode mišljenja i izražavanja".
(Tanjug)
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
NOVI STRAVIČNI DETALjI SMRTI MARIJE (21): Dok ležala nepomična, radnik povukao jeziv potez koji je šokirao sve (VIDEO)
Smrt Marije (21) nakon bandži skoka u Brazilu dobila je novi obrt pošto svedok tvrdi da je zaposleni uklonio njenu GoPro kameru sa mesta nesreće.
16. 06. 2026. u 12:22
ŠEF NEMAČKE VOJSKE IZDAO DRAMATIČNO UPOZORENjE: Evo kada će nas Rusija napasti, moramo biti spremni za borbu
NEMAČKA mora da se pripremi za ruski napad do 2029. godine, ili čak i ranije, izjavio je šef nemačke vojske za Politiko.
11. 06. 2026. u 16:23
ŠTA JE BRE OVO? Misteriozna životinja snimljena u Mačvi (VIDEO)
Kratak video, za koji se navodi da je nastao iz vozila na području Mačve.
13. 06. 2026. u 20:49
Komentari (0)