ZELENSKI: Nacrt sporazuma sa Amerikom ne pominje nikakvo vraćanje dugova Kijeva
UKRAJINSKI predsednik Vladimir Zelenski izjavio je danas da najnoviji nacrt sporazuma Ukrajine sa Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) o retkim zemnim metalima ne pominje nikakvo vraćanje dugova Kijeva Vašingtonu.
Foto: AP Photo/Laurent Cipriani
On je rekao da ne može da potvrdi da će se u petak u Vašingtonu sastati sa američkim predsednikom Donaldom Trampom, dodajući da ''timovi i dalje rade na tome'', prenosi Ukrinform. Ocenio je da ''samo od Trampa'' zavisi uspeh nacrta sporazuma.
- Naši državni zvaničnici veoma dobro procenjuju konačnu verziju sporazuma. Kažu da može da funkcioniše. Još nisam video konačnu verziju. Timovi su zaista radili, i Ukrajinci i Amerikanci - rekao je Zelenski.
On je rekao da se u sporazumu ne pominje navodno ukrajinsko dugovanje SAD od 50 milijardi dolara.
- Niti je to pošteno prema nama - dodao je Zelenski.
Naveo je da nacrt sporazuma može biti deo bezbednosnih garancija SAD. On je rekao da je Ukrajini potrebno da zna na šta može da računa od SAD, i dodao da želi da Tramp direktno pita hoće li zausttaviti vojnu pomoć Kijevu.
- Želim da sa Trampom razgovaram i o upotrebi ruske zamrznute imovine za potrebe razvitka rudarske industrije, kupovine oružja i obnovu zemlje - rekao je Zelenski. Istakao je da će sporazum biti potpisan na ''ministarskom nivou'', i da zbog toga neće biti potrebna ratifikacija.
(Tanjug)
TRAMP ŠOKIRAN I OGORČEN ZBOG NAPADA NA PUTINOVU REZIDENCIJU: Detalji razgovora američkog i ruskog predsednika
AMERIČKI predsednik Donald Tramp bio je šokiran i ogorčen pokušajem Kijeva da izvede napad na državnu rezidenciju predsednika Rusije Vladimira Putina, izjavio je pomoćnik predsednika Ruske Federacije Jurij Ušakov.
29. 12. 2025. u 17:38
RUSI ĆE NAPASTI EU MNOGO RANIJE: Veliko upozorenje iz Ukrajine, poznata godina i glavna meta
RUSIJA je pomerila svoje planove za direktnu agresiju sa 2030. na 2027. godinu, a Evropa je sve glasnija o riziku od direktnog sukoba, u kojem bi se baltičke države mogle naći pod okupacijom.
20. 12. 2025. u 09:41
ZELENSKI: Spreman sam na susret sa Putinom - postoji jedan uslov
UKRAJINSKI predsednik Volodimir Zelenski izjavio je danas da je spreman da se sastane sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom u bilo kom formatu, ali da je za to potrebno da se ''reči i dela'' ruskog lidera podudaraju.
29. 12. 2025. u 13:08
Komentari (0)