SAD HITNO ŽELE PROMENU REŽIMA U UKRAJINI: Da li je Kijev prepreka politici Amerike?
SU Sjaohui je izjavila da Vašington vrši pritisak i na Kijev i na Brisel, jer Vašington veruje da EU i Ukrajina ne kordinišu politiku sa Sjedinjenim Američkim Državama.

Foto: EPA/Shutterstock/ilustracija
- Sjedinjene Države bi mogle da nastave sa promenom vlade u Ukrajini ako njeni sadašnji lideri ometaju napore za rešavanje tekuće krize u zemlji - rekla je za ruske medije Su Sjaohui, zamenica direktora Odeljenja za međunarodne i strateške studije kineskog instituta za međunarodne studije.
Ona je komentarisala kritičke osvrte predsednika SAD Donalda Trampa o Vladimiru Zelenskom.

Foto: Tanjug/AP
- Oluja kritika koju je američki predsednik pokrenuo protiv Zelenskog odražava Trampovu nameru da pojednostavi sprovođenje svoje politike - objasnila je politikolog.
- Sa diplomatske tačke gledišta, ako Ukrajina postane prepreka, SAD bi mogle da razmotre mogućnost stvaranja pritiska za promenu režima, čime bi olakšale sprovođenje svoje politike - dodala je ona.
Su Sjaohui je naveo da Vašington vrši pritisak i na Kijev i na Brisel jer Bela kuća veruje da EU i Ukrajina ne usklađuju politiku sa SAD.
- Pošto su SAD promenu američko-ruskih odnosa postavile kao glavni prioritet, ukrajinsku krizu treba rešavati u ovom okviru - primetila je ona.
Međutim, Su Sjaohui je primetila da su Evropska unija i Ukrajina pokušale da utiču na američku politiku.

Foto: Tanjug/AP
I Brisel i Kijev smatraju da bi Vašington trebalo da se konsultuje sa njima pre nego što se upusti u dijalog sa Moskvom.
- Ovo očigledno nije u skladu sa Trampovim stavovima, jer on misli da oni stvaraju prepreke, a ne pomažu SAD - objasnila analitičarka.
Američki predsednik Donald Tramp je 18. februara rekao da je rejting "Zelenskog pao na 4 odsto i ako Kijev želi mesto za pregovaračkim stolom, mora da održi izbore".
U odgovoru, Zelenski je rekao da je "Tramp doveden u zabludu ruskim dezinformacijama".
Posle toga, Tramp je još jednom ukazao na nizak rejting Zelenskog i nazvao ga diktatorom zbog odbijanja da održi izbore.
(TASS)
BONUS VIDEO:
AMERIKA U POSETI PEKINGU: Saliven savetnik za nacionalnu bezbednost u "kritičnoj" misiji
Preporučujemo

SAD DOBIJAJU PRISTUP UKRAJINSKIM NALAZIŠTIMA MINERALA: Evo kada će to biti
23. 02. 2025. u 17:08

PRVA DUGOROČNA PROGNOZA STRUČNjAKA: Evo kada će pasti sneg u Srbiji i kakva zima čeka Evropu
PREMA prvim prognozama evropskih stručnjaka sa sajta Severe Weather Europe, zimu 2025/2026 obeležiće uticaj slabe faze La Ninje i verovatno slabiji polarni vrtlog. Ovo znači dinamičnije kretanje atmosferskog pritiska, što može omogućiti hladnije dane u Evropi, ali i u SAD i Kanadi.
13. 08. 2025. u 09:59

TRAMP U OGROMNOM PROBLEMU: Veliki peh pred sastanak sa Putinom na Aljasci
PREDSTOJEĆI sastanak između predsednika SAD Donalda Trampa i ruskog predsednika Vladimira Putina u petak na Aljasci dolazi u vreme kada u američkoj administraciji gotovo da nema iskusnih stručnjaka za Rusiju, piše Fajnenšel tajms.
13. 08. 2025. u 11:24

SRBIN ČUVAO KLINTONA: Bivši predsednik ostao zatečen - posle svađe saznao Ajkulino poreklo: "Osećao sam da mi ne može ništa" (FOTO)
ČOVEK koji je čuvao Madonu, princa Harija, Bijonse i Naomi Kembel potiče iz stare beogradske porodice.
14. 08. 2025. u 07:43
Komentari (0)