MOLDAVIJA SMANJUJE IZVOZ ELEKTRIČNE ENERGIJE: Uvode mere za smanjenje potrošnje
MOLDAVIJA je danas saopštila da će smanjiti izvoz električne energije i uvesti mere za smanjenje potrošnje za najmanje trećinu od 1. januara, u trenutku kada se priprema za prekid isporuke ruskog gasa.
Foto: Shutterstock
Zemlja se priprema za potencijalna isključenja struje otkako je Ukrajina saopštila da neće produžiti ugovor o tranzitu gasa sa ruskim energetskim gigantom Gaspromom kada istekne 31. decembra, preneo je Rojters.
Predsednica Moldavije Maja Sandu optužila je Gasprom da je izazvao energetsku krizu, saopštivši da odbija da korisnike snabdeva gasom alternativnim putem.
Moldavska vlada je saopštila da je odobrila odluku o ograničenju izvoza električne energije od 6.00 do 23.00 časova, a premijer Dorin Rečen je rekao da je privremena mera potrebna kako bi se situacija rešila.
Vlada je navela da će, takođe, uvesti mere za smanjenje potrošnje električne energije za najmanje 30 odsto ograničavanjem ulične rasvete, isključenjem pokretnih stepenica u nekim javnim i poslovnim zgradama i promenom rada većine energetski intenzivnih preduzeća.
Rusija je isporučivala Moldaviji oko dve milijarde kubnih metara gasa godišnje preko Ukrajine.
(Tanjug)
Preporučujemo
NOVI RAT NA TLU EVROPE?! Rusi upozoravaju: Održan je sastanak, sprema se oružani sukob
23. 12. 2024. u 09:57
60-DNEVNO VANREDNO STANjE U MOLDAVIJI: Obustavnja se protok ruskog prirodnog gasa
13. 12. 2024. u 16:27 >> 16:28
Umrla hrvatska političarka (39): Poznata po sramnim izjavama o Srbima
BIVŠA gradska odbornica Rijeke Ivona Milinović iznenada je preminula sinoć u Rijeci u 39. godini. Vest o njenoj smrti objavljena je na Fejsbuk grupi Riječka enciklopedija, a potvrdio ju je portal Hrvatski glasnik sa kojim je Milinović sarađivala, kao i Novi list.
17. 04. 2026. u 13:13
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
Tragač iz "potere" se srušio na pod usred emisije: Nastao muk u studiju, vidite reakciju Memedovića (VIDEO)
VODITELj je postavio takmičaru pitanje nakon kojeg je u studiju usledila neočekivano zabavna i zanimljiva situacija.
14. 04. 2026. u 08:09
Komentari (0)