ZELENSKI: Priznanje izgubljenih teritorija kao ruskih bi dovelo do rascepa u Ukrajini
PREDSEDNIK Vladimir Zelenski je rekao da Kijev na zakonodavnom nivou ne može da prizna gubitak teritorija koje kontroliše Ruska Federacija i koje su, prema ruskom ustavu, deo nje, ali je potom pojasnio da će u tom pogledu morati da se reši niz pitanja na diplomatskom nivou.
Foto: EPA/JUSTIN LANE/Shutterstock/Novosti ilustracija
Krajem marta Zelenski je prvi put rekao da bi mirovni pregovori između Moskve i Kijeva mogli da počnu i bez povratka Ukrajine na svoje granice iz 1991. godine. U intervjuu za Si-Bi-Es njuz, on je istakao da će Rusija biti „spremna za dijalog” ako Ukrajina uspe da dostigne granice iz 2022. godine (pre početka specijalne vojne operacije).
- Ne možemo... zakonski da ih priznamo kao ruske teritorije, prema ustavu i zakonodavstvu. Unutar zemlje to će dovesti do rascepa u Ukrajini i ukrajinskom društvu... Ne treba koketirati sa temama koje bi mogle da podele društvo... Ako dobijemo manje (oružja i municije) nego što smo tražili, naravno, neka pitanja će morati da se rešavaju diplomatskim putem, ali na pravnom nivou nećemo te teritorije priznati kao ruske - rekao je Zelenski.
On je dodao da Donald Tramp, koji je pobedio na izborima u SAD, želi brzo da okonča sukob u Ukrajini. Prema Zelenskom, to bi trebalo da se desi što je pre moguće, jer Ukrajina svakodnevno trpi gubitke.
POTPISUJE SE ISTORIJSKI UGOVOR: Vojvodina postaje čvorište Evrope, kreće gradnja gigantske saobraćajnice (FOTO/VIDEO)
PROJEKAT Osmeh Vojvodine obuhvata izgradnju 185 km brze saobraćajnice, sa 46 mostova i 34 nadvožnjaka, čime se smanjuje vreme putovanja.
18. 03. 2026. u 09:30
KULT PREDAKA U PLAMENU MRŽNjE: 45 godina od paljenja konaka Pećke patrijaršije – Zločin koji je najavio Martovski pogrom
OVE sedmice pre tačno 45 godina, srpski narod i Srpska pravoslavna crkva zanemeli su pred prizorom koji je nagovestio decenije stradanja na Kosovu i Metohiji.
17. 03. 2026. u 19:10
"PUTINE, IZAĐI!" Pozvao ruskog predsednika na dvoboj - bizaran video kruži internetom
NEOBIČAN snimak kruži mrežama, a na njemu se vidi mladić koji stoji na Crvenom trgu i izaziva predsednika Rusije Vladimira Putina na dvoboj. Međutim, snimak nije stvaran, već je napravljen uz pomoć veštačke inteligencije, ali sa jasnim ciljem.
18. 03. 2026. u 18:34
Komentari (0)