TASNIM TVRDI: Iran je poslao dva satelita domaće proizvodnje u Rusiju

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

12. 10. 2024. u 19:50

IRAN je poslao dva satelita domaće proizvodnje Rusiji koji će biti postavljeni u orbitu pomoću ruskih letelica, javila je danas iranska novinska agencija Tasnim.

ТАСНИМ ТВРДИ: Иран је послао два сателита домаће производње у Русију

Foto: Profimedia

Sateliti "kovsar" i "hodhod" kreirani su u iranskom privatnom svemirskom sektoru, preneo je Rojters.

Rusija je poslala iranske satelite u orbitu u februaru ove godine i 2022, kada su američki zvaničnici izrazili zabrinutost zbog takve saradnje između Rusije i Irana, strahujući da sateliti neće samo Moskvi u Ukrajini, već i Iranu da prati potencijalne vojne ciljeve u Izraelu i širem regionu Bliskog istoka, navodi britanska agencija.

Iran je u septembru izveo svoje drugo lansiranje satelita ove godine koristeći raketu koju je kreirala Iranska revolucionarna garda.

Lansiranje je obavljeno dok SAD i evropske zemlje optužuju Teheran za isporučivanje balističkih projektila Rusiji koje bi mogla da koristi u ratu sa Ukrajinom.

Iran je demantovao takve optužbe.

Tanjug

BONUS VIDEO - RUSIJA LANSIRALA RAKETU: Pogledajte trenutak lansiranja

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
OTMICA PREDSEDNIKA VENECUELE Maduro se izjasnio nevinim: Ja sam pošten čovek; Kina -Niko neće biti svetski policajac; Počeo lov na izdajnike

OTMICA PREDSEDNIKA VENECUELE Maduro se izjasnio nevinim: Ja sam pošten čovek; Kina -Niko neće biti svetski policajac; Počeo lov na izdajnike

SAD su u subotu u vojnoj akciji u Karakasu otele predsednika Venecuele Nikolasa Madura i njegovu suprugu Siliju Flores, koji su sprovedeni u Gradsku pritvorsku jedinicu u Njujorku, gde će im se suditi po optužnici za krijumčarenje narkotika. Pratimo uživo najnoviji razvoj događaja nakon dramatične američke operacije u Venecueli.

05. 01. 2026. u 08:27 >> 21:59

Komentari (0)

HRABRI MADURO AMERIKANCIMA SASUO ISTINU U LICE: Ja sam pošten čovek, predsednik svoje zemlje (VIDEO)