NEPRIJATELJI KOJI SU BILI SAVEZNICI: Odnosi Izraela i Irana u prošlosti bili drugačji
NEPRIJATELjSTVO između Irana i Izraela opasno eskalira, posle iranskog raketnog napada, ocenjuje Dojče vele i podseća da su, pre Islamske revolucije 1979. godine, dve države bile blisko povezane, toliko da je Iran među prvima, 1948, priznao državu Izrael.
Foto: AP
U okviru sukoba na Bliskom istoku, Izrael je smatrao Iran saveznikom protiv arapskih država, dok je Izrael, koji je imao podršku Vašingtona, za Teheran bio korisna politička protivteža arapskim susedima.
Posle pobede Islamske revolucije 1979. godine, Iran je poništio sve sporazume s Izraelom, a ajatolah Homeini je oštro kritikovao Izrael zbog okupacije palestinskih teritorija i razvio retoriku usmerenu protiv Izraela kako bi pridobio podršku arapskih država i stanovništva u tim zemljama, jačajući uticaj Irana.
Aktuelni verski vođa Irana ajatolah Ali Hamnei nastavio je ovu politiku, redovno dovodeći u pitanje istorijske činjenice o Holokaustu, dok Iran podržava Hezbolah u Libanu, Hamas u Gazi, kao i druge grupe širom regiona, uključujući Hute u Jemenu.
Dojče vele ocenjuje da Izrael, s druge strane, nije učinio puno za smanjenje napetosti. Premijer Benjamin Netanijahu je više puta upoređivao Islamsku Republiku s nacističkom Nemačkom i oštro kritikovao nuklearni sporazum iz 2015. godine.
Iako u obe zemlje postoje pojedinci koji zagovaraju pomirenje, politički odnosi su zategnutiji više nego ikada ranije, naročito nakon napada Hamasa na Izrael 7. oktobra 2023. godine i izraelske vojne operacije u Pojasu Gaze.
Prema navodima UN, u ratu u Pojasu Gaze je ubijeno više od 41.000 Palestinaca, većinom žena i dece, a raketni napadi Hezbolaha i izraelsko bombardovanje juga Libana prisilili su stotine hiljada ljudi na beg u Libanu i Izraelu.
Objavljeno je da je iranski šef diplomatije Abas Aragči neposredno posle raketnog napada Teherana na Izrael telefonom razgovarao sa evropskim kolegama, između ostalih, sa nemačkom ministarkom spoljnih poslova, Analenom Berbok, izvestila je iranska novinska agencija Irna.
Aragči je izjavio da je raketna operacija sada završena, a da će, u slučaju da Izrael preduzme odmazdu, iranski odgovor biti "još oštriji".
- Teheran ne želi eskalaciju, ali se ne boji rata - poručio je Aragči.
Zapad u odbrani Izraela
AMERIČKI državni sekretar Entoni Blinken nazvao je iranski raketni napad na Izrael "potpuno neprihvatljivim" i dodao da su SAD još jednom dokazale "posvećenost odbrani Izraela". Po rečima britanskog ministra obrane Džona Hejlija, u obrani Izraela učestvovala je i vojska Velike Britanije.
Preporučujemo
Sukob na Bliskom istoku: Tramp najavio početak izvčalenja brodova iz Ormuza; Iran preti potapanjem nosača
03. 05. 2026. u 07:24 >> 23:22
Trampu stigle najgore moguće vesti: Nije dobro po američkog predsednika
Podrška američkom predsedniku Donaldu Trampu pala je na najniži nivo u njegovom trenutnom mandatu, a Amerikanci su sve više nezadovoljni njegovim postupanjem sa troškovima života i ratom sa Iranom, pokazuju rezultati nove ankete Ipsosa.
28. 04. 2026. u 20:51
Srušio se avion kod glavnog grada: Poginuli svi putnici i pilot
Vazduhoplovna civilna uprava Južnog Sudana saopštila je danas da se srušio avion jugozapadno od glavnog grada Džube, pri čemu je poginulo svih 14 osoba koje su bile u letelici.
27. 04. 2026. u 16:49
Šta se to desilo na granici Ukrajine i Belorusije? Zelenski besan, preti komšijama: "Spremni smo!"
PREDSEDNIK je takođe najavio da Ukrajina priprema nekoliko novih paketa sankcija koji će biti uvedeni odmah i u bliskoj budućnosti.
03. 05. 2026. u 09:37
Komentari (0)