PREMIJER ZBOG MARIN LE PEN "IZRIBAO" MINISTRA: Zahvaljujući izbornim rezultatima menja se imidž krajnje desnice u Francuskoj
Neprihvatljivost na političkoj sceni i u javnosti krajnje desničarske stranake Nacionalno okupljanje mogla bi, zahvaljujući izbornim rezultatima, drastično da se promeni u korist ove partije u Francuskoj.
Foto: Goran Čvorović
Politička realnost je takva da od stranke Marin Le Pen sada zavisi opstanak Vlade, pa se, shodno tome, rečnik, tretman i običaji vidno menjaju.
Prvi put to se videlo na primeru novog ministra ekonomije Antoana Armana iz Makronove stranke "Obnova", koji je javno istupio s porukom kojom je Nacionalno okupljanje isključio iz "republikanskog bloka", stranaka prihvatljivih za saradnju na demokratskim osnovama.
Istoga časa reagovao je premijer Mišel Barnije kome se to nimalo nije dopalo. Iza kulisa se saznalo da je povodom Armanovog ispada poručio da će, ako mu se to još jednom dogodi, biti izbačen iz Vlade. Prilikom preuzimanja funkcije, Barnije je istakao da će podjednako tretirati i poštovati sve parlamentarne stranke.
Marin Le Pen je već posle nekoliko minuta reagovala čim je Arman pred kamerama "izopštio" njenu stranku i tražila hitno pojašnjenje, uz podsećanje da uskoro na dnevni red dolazi glasanje o budžetu, što će biti prvi veliki test za opstanak manjinske vlade.
Barnije nije gubio vreme i odmah je telefonom pozvao liderku stranke krajnje desnice poručivši joj da je iskritikovao ministra i da će njegova vlada poštovati politički dijalog sa svima. Ovaj razgovor, preneli su iz premijerske Matinjonske palate, bio "kratak, suzdržljiv i faktuelan".
Što se tiče ministra Armana, on je odmah "progutao sablju koju je isukao", kako to kažu Francuzi. Kao najmlađi ministar ekonomije u Petoj republici, sa 33 godine, nije želeo da dovodi službu u pitanje.
- Uvek sam poštovao ličnosti i funkcije. Primiću predstavnike svih političkih snaga koje su predstavljene u skupštini. Ta tema je završena. Realnost je da radimo sa svima. Jer, u situaciji u kojoj živimo preovladavaju potreba da čujemo jedni druge, poštovanje i, pre svega, rad – poručio je Arman i tako se vratio u političke okvire koji sada i de fakto "priznaju" postojanje Nacionalnog okupljanja.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
PAKAO ZA SANČEZA! Posle brata, i supruga pred porotom zbog optužbi za trgovinu uticajem
16. 07. 2026. u 17:54
Optužen da je radio za Ruse: Ukrajincu (18) u Poljskoj preti doživotna robija
16. 07. 2026. u 17:33
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
SAMO NEKOLIKO SATI NAKON POBEDE NA SP: Argentina žestoko optužila Englesku i britansku mornaricu
ARGENTINA je ponovo otvorila spor sa Velikom Britanijom oko Foklandskih ostrva. Samo nekoliko sati nakon pobede nad Engleskom u polufinalu Svetskog prvenstva, Buenos Ajres je optužio britansku ratnu mornaricu za, kako tvrdi, „nezakonit upad“ u argentinske teritorijalne vode.
16. 07. 2026. u 14:34
NOVI JEZIV SNIMAK DRAME U AVIONU: Supruga drži Srbina da ne ispadne iz aviona (VIDEO)
NA letu iz Soluna za Mihnen prošlog petka dogodio se incident kada je tokom leta pukao prozor aviona, a onda je došlo do dekompresije kabine.
14. 07. 2026. u 17:57
VODITELjKA GODINAMA NE SPAVA SA MUŽEM: "To je za mene traumatično!"
VODITELjKA sa suprugom već godinama ne spava u istom krevetu...
14. 07. 2026. u 11:17
Komentari (0)