FLORIDA ZABRANILA DRUŠTVENE MREŽE MLAĐIMA OD 14 GODINA: Zakon stupa na snagu 1. januara 2025.

26. 03. 2024. u 08:30

GUVERNER Floride Ron Desantis potpisao je zakon kojim se deci mlađoj od 14 godina zabranjuje pristup društvenim mrežama.

ФЛОРИДА ЗАБРАНИЛА ДРУШТВЕНЕ МРЕЖЕ МЛАЂИМА ОД 14 ГОДИНА: Закон ступа на снагу 1. јануара 2025.

Arhiva

Prema tom zakonu, deca uzrasta 14 i 15 godina moraju da imaju saglasnost roditelja da bi koristila te platforme.

Pored toga, zakon nalaže da se ugase postojeći nalozi dece mlađe od 14 godina, kao i dece stare 14 i 15 godina koja nemaju saglasnost roditelja, preneo je Rojters.

Prethodno je Desantis uložio veto na predlog zakona kojim bi se svoj deci mlađoj od 16 godina zabranilo korišćenje društvenih mreža, pa u izmenjenoj verziji roditelji dece uzrasta 14 i 15 godina mogu da daju saglasnost da ona koriste društvene mreže.

- Društvene mreže nanose štetu deci na razne načine. Ovim zakonom roditelji imaju veće mogućnosti da zaštite svoju decu, poručio je Destantis.

Pristalice zakona ukazuju da će on zaustaviti štetne efekte društvenih medija na dobrobit dece koja preterano koriste takve platforme i kao rezultat toga mogu doživeti anksioznost, depresiju i druge mentalne bolesti, dok kritičari tvrde da usvojeni predlog krši zaštitu slobode govora i da roditelji, a ne vlada, treba da donose odluke o tome da li će deca koristiti društvene mreže.

Zakon stupa na snagu 1. januara 2025.

Kompanija Meta, u čijem vlasništvu su društvene mreže Fejsbuk i Instagram, usprotivila se usvajanju zakona, uz obrazloženje da će navodno ograničiti roditeljsku diskreciju.

U martu 2023. godine Juta je postala prva američka savezna država koja je usvojila zakon koji reguliše pristup dece društvenim medijima.
 

BONUS VIDEO: DA SE NE PONOVI: U novosadskoj kasarni „Jugovićevo“ obeležen Dan sećanja na poginule u agresiji NATO

(Sputnik)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
TRAMP UPUTIO PISMO ORBANU: Evo šta mu je poručio

TRAMP UPUTIO PISMO ORBANU: Evo šta mu je poručio

PREMIJER Mađarske Viktor Orban objavio je na društvenoj mreži Iks pismo koje je dobio od Donalda Trampa, u kojem predsednik Sjedinjenih Američkih Država ističe da su odnosi SAD i Mađarske jači nego ikada i da se zasnivaju na zajedničkim vrednostima.

09. 01. 2026. u 10:22

VODITELJKA OTKRILA ISTINU O CECI I ČEDI: Umešan i Aleksandar Kos - šta se dešavalo između političara i pevačice

VODITELjKA OTKRILA ISTINU O CECI I ČEDI: Umešan i Aleksandar Kos - šta se dešavalo između političara i pevačice

BLIZAK prijatelj i saradnik Čedomira Jovanovića, Aleksandar Kos, poslednjih meseci našao se u žiži interesovanja javnosti. O njegovom profesionalnom angažmanu, ali i privatnom životu, u poslednje vreme sve se češće spekuliše, dok je javnosti i dalje malo poznato čime se zapravo bavi i kakav je njegov put bio do pozicije na kojoj se danas nalazi.

09. 01. 2026. u 08:42

Komentari (0)

Stručnost, poverenje i humani pristup pacijentima je stub zdravstva