UN REZOLUCIJA O PREKIDU VATRE U GAZI: Savet bezbednosti danas glasa o predlogu koji su podnele SAD
SAVET bezbednosti Ujedinjenih nacija (SB UN) trebalo bi danas da se izjasni o rezoluciji o prekidu vatre u Gazi koju su podnele Sjedinjene Američke Države.

Foto: Tanjug/AP
U američkom predlogu rezolucije se navodi da je "neposredan i trajni prekid vatre u ratu između Izraela i Hamasa u Gazi imperativ" kako bi se zaštitili civili i omogućila humanitarna pomoć koja će biti dostavljena za više od dva miliona izgladnelih Palestinaca, prenosi AP.
Američka ambasadorka u UN Linda Tomas-Grinfild izrazila je nadu da će 15-člani Savet bezbednosti danas odobriti novi nacrt rezolucije.
Predlog sadrži imperativ trenutnog i trajnog prekida vatre, bez direktne veze sa oslobađanjem talaca koje je Hamas uzeo tokom napada na Izrael 7. oktobra, što je bila klauzula u prethodnom nacrtu, navodi AP.
Savet bezbednosti je već usvojio dve rezolucije o pogoršanju humanitarne situacije u Gazi, ali u njima se ne poziva na prekid vatre.
Rusija i Kina su krajem oktobra 2023. godine stavile veto na rezoluciju koju su podnele SAD u kojoj se poziva na prekid borbi u cilju isporuke humanitarne pomoći, zaštite civila i zaustavljanja naoružavanja Hamasa.
SAD, najbliži saveznik Izraela, stavile su veto na tri dosadašnje rezolucije u kojima se zahteva prekid vatre.
Nejt Evans, portparol američke misije u UN, rekao je da je nova rezolucija "prilika da Savet bezbednosti bude jednoglasan".
U američkom nacrtu rezolucije prvi put se osuđuju "svi teroristički akti", uključujući napade predvođene Hamasom 7. oktobra prošle godine, uzimanje i ubijanje talaca, ubistva civila i seksualno nasilje, uključujući silovanje.
BONUS VIDEO: GUZ KOALICIJA: Pogledajte kako se narod sprda sa đilasovcima nakon krađe toalet papira!
Preporučujemo

NIJE DO NAS NEGO DO HAMASA Netanjahu se pravda: Rekli smo da će postojati jedan problem
11. 03. 2024. u 20:23

SITUACIJA NA TERENU SE UBRZANO POGORŠAVA: Zapad gubi strpljenje i traži rešenja
09. 03. 2024. u 16:40

EKSKLUZIVNO - GENERAL PONOVO U SVOJOJ SRBIJI: Nebojša Pavković sleteo u Beograd (FOTO)
GENERAL Nebojša Pavković sleteo je u Srbiju.
28. 09. 2025. u 17:53

AMERIKANCI ODUŠEVLjENI VUČIĆEM! Pljušte komentari nakon gostovanja na Njuzmaksu: "Hoćemo ga kod Takera, divno je čuti ovog mudrog čoveka"
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić gostovao je sinoć na američkoj televiziji Njuzmaks, a njegovo gostovanje privuklo je veliku pažnju američke javnosti.
27. 09. 2025. u 11:29

NE DA NA ĆERKU Bogdanin otac očitao lekciju Veljku, jasno mu stavio do znanja: "Možda pre nisi imao ovakvu devojku..."
VELjKO je uvek isticao da želi veliku porodicu sa mnogo dece kojima će usaditi prave vrednosti i tradiciju.
29. 09. 2025. u 16:17
Komentari (0)