"KRU DREGON" POLETEO U SVEMIR: Troje Amerikanaca i Rus lansirani na ISS (VIDEO)
AMERIČKA svemirska letelica "Kru dregon" ("Crew Dragon") kompanije "Spejs iks" lansirana je danas sa ruskim kosmonautom Aleksandrom Grebenkinom na Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS).

Foto: Printskrin/Jutjub
Raketa "Falkon-9" lansirana je iz svemirskog centra Džon Kenedi (Florida) u 22.53 po lokalnom vremenu.
Osim Grebenkina, međunarodnu posadu misije "Kru-8" čine astronauti NASA Metju Dominik, Majkl Barat i Dženet Eps. Svi oni će na stanici provesti oko šest meseci.
NASA je 31. januara objavila da je lansiranje letelice "Kru dregon" sa kosmonautom Grebenkinom planirano za 22. februar, gde će šest meseci sprovoditi istraživačke i operativne misije.
Na leto 2022. godine, Roskosmos i NASA potpisali su sporazum o unakrsnim letovima kosmonauta na ISS na ruskim i američkim transportnim svemirskim brodovima sa ljudskom posadom.
Cilj Sporazuma je da obezbedi da u slučaju vanredne situacije u vezi sa otkazivanjem ili značajnim odlaganjem lansiranja ruske ili američke svemirske letelice, bude obezbeđeno prisustvo na ISS-u najmanje jednog kosmonauta Roskosmosa i jednog astronauta NASA za servisiranje ruskog i američkog segmenta, preneo je RT Balkan.
BONUS VIDEO: PODIGNUTA RUČNIM ALATOM - OD KAMENA I NA KAMENU: Mala hidroelektrana „Vučje“
Preporučujemo

INCIDENT TOKOM LANSIRANjA SA NUKLEARNE PODMORNICE: Britanska raketa završila kod Floride
21. 02. 2024. u 07:24

VEŠTAK OTKRIO JEZIVE DETALjE O DEČAKU UBICI: Evo zašto je Kosta pucao na čuvara škole, nije ga potreslo saznanje koga je sve ubio
ZAKLjUČILI smo da je Kosta bio sposoban da upravlja svojim postupcima u vreme izvršenja zločina i da ta sposobnost nije bila bitno smanjena. Postoji jedna kratkotrajna ometenost, za period u učionici za koji on kaže da nema sećanja, ali on je sve radio po planu. To ukazuje da je on upravljao svojim postupcima.
05. 06. 2025. u 17:05

SRPSKA POSLA: Nikola Jokić zapanjio svet! Vratio se u Srbiju i uradio OVO (VIDEO)
NIKOLA Jokić je najbolji košarkaš planete, ali dajte mu loptu i biće najbolji u svakom sportu. To je pokazao još jednom.
08. 06. 2025. u 08:54

"PLANIRAM SVOJU SAHRANU" Voditeljka o teškoj bolesti
ZVEZDA rijaliti emisije „The Real Houswives of Beverly Hills“ i voditeljka Tedi Melankamp (43), suočava se s teškom bolešću. Operisala je tumor na mozgu, ali se bolest proširila i na pluća. Tedi je otkrila da njen otac, rok legenda Džon Melankamp (73), već planira njenu sahranu.
15. 06. 2025. u 21:19
Komentari (0)