VESTI IZ NEMAČKE SVE VIŠE LIČE NA ONE SA FRONTA... Država pred potpunim kolapsom, četiri istovremena štrajka okrenula sve naglavačke
ČETIRI istovremena velika štrajka prete da parališu celu Nemačku, a bavarski ministar ekonomije Hubert Ivanger poručuje da zemlju vode ljudi "koji ne razlikuju svinju od krave".
Foto: Tanjug/AP
Protest poljoprivrednika, koji je zahvatio Nemačku, sada podržavaju i vozači kamiona, radnici u restoranima i železničari.
Hiljade traktora pojavile su se na nemačkim auto-putevima. Nemački farmeri započeli su drugi talas protesta protiv mera fiskalne štednje koje je usvojila vlada Olafa Šolca.
U roku od nekoliko sati saobraćaj je u mnogim delovima zemlje bio paralizovan, a medijski izveštaji počeli su sve više da liče na izveštaje sa fronta:
"Pet i po hiljada traktora kreće iz različitih pravaca ka Minhenu", "Kotbus će uskoro biti odsečen od spoljnog sveta", "Granica sa Češkom je zatvorena"...
Glavni farmerski zahtev jeste vraćanje državnih subvencija za dizel-gorivo za poljoprivredu, koje je Vlada ukinula da bi sačuvala budžet. Bez subvencija, poljoprivredna proizvodnja u Nemačkoj postaje neisplativa i mnoga gazdinstva rizikuju da jednostavno bankrotiraju.
Njihov glavni slogan je: "Nema farmera, nema hleba"!
Istovremeno, kamiondžije su ogorčene zbog nedavnog povećanja putarina, mali proizvođači pate od poskupljenja energenata i komponenti, ugostiteljski radnici gube mušterije i profit zbog povećanja PDV-a od Nove godine, prenose "Fakti", pozivajući se na nemačke medije.
Farmeri su podršku dobili i od bavarskog premijera Markusa Zedera koji je zatražio ostavku kancelara Šolca i nove izbore.
Foto: Printskrin/Iks
I nemačko pravosuđe smatra da farmeri imaju puno pravo na blokade auto-puteva. Naložilo im je jedino da propuštaju kola hitne pomoći, vatrogasce i druge službe.
Nepopularna Šolcova vlada je decembru napravila ustupke, delimično ublaživši odluku o ukidanju subvencija. Ali farmeri žele da im se vrati sve što im je oduzeto.
- Delimični ustupci za nas znače samo odgođenu smrt - poručio je predsednik Udruženja nemačkih farmera Joahim Rukvid.
Aleksandar Dobrint, predsednik poslaničke grupe demohrišćana u Bundestagu, smatra da je nemačka vlada uvela zemlju u haos.
- Živimo u polarizaciji kakva decenijama nije viđena u ovoj zemlji. Vlast je uništila naš privredni rast, izazvala energetsku krizu, a nije rešila migracionu. Sve to dovodi do straha u društvu, raspirivanja strasti i protesta - zaključuje Dobrint.
BONUS VIDEO: "JEDINO MESTO GDE SE MOŽEMO OPUSTITI": Porodice u Gazi predah od rata traže na morskoj obali
Restoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTO
"TREBA ODATI PRIZNANjE VUČIĆU I SRBIJI, MORAMO ZAŠTITI SRBE OD KURTIJA" Montgomeri očitao lekciju medijima u CG o Kosovu i Metohiji
U INTERVJUU za crnogorski "Dan", Vilijam Montgomeri, bivši američki ambasador u SR Jugoslaviji, osvrnuo se na situaciju na Kosovu i Metohiji.
15. 05. 2026. u 13:16
Srušio se avion kod glavnog grada: Poginuli svi putnici i pilot
Vazduhoplovna civilna uprava Južnog Sudana saopštila je danas da se srušio avion jugozapadno od glavnog grada Džube, pri čemu je poginulo svih 14 osoba koje su bile u letelici.
27. 04. 2026. u 16:49
FARMER OSTAVIO 5 KRAVA NA PUSTOM OSTRVU: 130 godina kasnije naučnici nisu mogli da veruju šta vide
PRIČA o pet krava ostavljenih na izolovanom ostrvu Amsterdam u Južnom okeanu prerasla je u jedno od najneobičnijih poglavlja moderne biologije.
14. 05. 2026. u 14:24 >> 20:55
Komentari (7)