VOJNIKE BI DA LEČE EKSTAZIJEM: Pripadnici ukrajinskih snaga se sve više muče sa mentalnim poremećajima
U Ukrajini je u porastu broj vojnika koji pate od posttraumatskog stresnog poremećaja (PTSP).

Foto: Tanjug/AP
Dok lekari smišljaju najbolje načine za lečenje, ukrajinski stručnjaci predlažu da se njihovim vojnicima pomogne tako što će kao vid terapije koristiti psihoaktivne supstance, kao što su - ekstazi i LSD?!
Kako lečenje psihoaktivnim supstancama nije dozvoljeno zakonom, ukrajinski stručnjaci pritiskaju parlament da se to promeni, piše "Dojče vele". Kako je za nemački portal istakla direktorka Centra za lečenje ratnih veterana Jelena Voznjicina, na parlamentu bi bilo da odredi šta bi tačno trebalo da se uradi kako bi terapija uz pomoć psihodelika bila dostupna u Ukrajini. Psihodelici, poput kanabisa, na listi su zabranjenih medikamenata.
- Želimo to da promenimo. Konvencionalna psihoterapijska sesija traje sat, najviše dva. Osobi s psihološkom traumom potrebno je mnogo takvih seansi, često razvlači na godinu ili dve. Terapija potpomognuta psihodelikom mogla bi da pomogne da se ubrza proces izlečenja, kojr nije moguće konvencionalnim tretmanom - kaže Voznjicina.
Ona objašnjava da oboljenja "ne leče psihodelici, već terapija", koja se odvija dok je pacijent pod uticajem "leka" kao što je psilocibin u psihotropnim pečurkama, MDMA poznatim kao ekstazi, ketamina... Takva terapija se, naglašava, mora sprovoditi u medicinskim centrima. Traje do osam sati i zahteva kontrolu i nadzor profesionalnih psihoterapeuta.
Ove metode, inače, ispituju se u drugim zemljama, kao što su SAD i EU, ali mnoge od njih još nisu dobile zeleno svetlo za upotrebu u praksi.
Preporučujemo


ZELENSKI PORUČIO DUDI: Nezavisnost Ukrajine uvek će biti snažan oslonac slobodi Poljske
11. 11. 2023. u 20:15

U UKRAJINSKIM SKLADIŠTIMA GASA: EU čuva dve milijarde kubnih metara plavog energenta
01. 11. 2023. u 15:49

BIVŠI NEMAČKI KANCELAR: Krim je deo istorije Rusije, Ukrajina nema šta da traži u NATO
21. 10. 2023. u 18:23

"DOBRO SMO UPOZNATI SA DOGAĐAJIMA U SRBIJI" Medvedev optužio Zapad za organizovanje protesta u drugim zemljama
ZAMENIK predsednika Saveta bezbednosti Rusije i predsednik stranke Jedinstvena Rusija Dmitrij Medvedev optužio je danas zapadne zemlje da organizuju proteste i mešaju se u izborne procese drugih zemalja da bi održale svoju dominaciju.
31. 07. 2025. u 17:01

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

SRPSKA SNAJA IZ ZAMBIJE Opisala svoj prelazak u pravoslavlje: "U početku, neke stvari bile su mi ČUDNE"
PATRICIJA Kaunda iz Zambije pre nekoliko godina zaljubila se u mladića iz Srbije, a zbog njega se doselila u našu zemlju, pa čak i promenila veru.
02. 08. 2025. u 11:32
Komentari (1)