NOVINAR SA FILIPINA UBIJEN U PROGRAMU UŽIVO: Ubica mu ušao u kuću i pretvarao se da sluša
RADIO-voditelj sa Filipina upucan je u direktnom prenosu, tokom programa koji se emitovao onlajn. Novinara Huana Jumalona (57) dva puta je upucao napadač, koji je ušao u kućni studio emitera pretvarajući se da sluša.

Foto: Printskrin/Fejsbuk/94.7 Gold FM Calamba
Uhvaćen je u lajvstrimu kako gleda u stranu od kamere, dok su pucali u njega pre nego što se spustio u stolicu.
Proglašen je mrtvim na putu do bolnice, piše Telegraph.co.uk.
Naoružani napadač je zgrabio zlatnu ogrlicu gospodina Jumalona, pre nego što je pobegao sa saučesnikom na motoru, ali on nije snimljen u programu.
Predsednik Filipina Ferdinand Markos mlađi osudio je pucnjavu i rekao da je naredio nacionalnoj policiji da pronađe, uhapsi i krivično goni ubice.
"Napadi na novinare se neće tolerisati u našoj demokratiji, a oni koji ugrožavaju slobodu štampe suočiće se sa punim posledicama svojih postupaka".
Policija pokušava da utvrdi da li je napad povezan sa radom gospodina Jumalona. Oni takođe proveravaju sigurnosne kamere kako bi pokušali da identifikuju napadača.
On je bio četvrti novinar koji je ubijen od kada je Markos preuzeo dužnost prošle godine i 199. otkako je demokratija ponovo uspostavljena na Filipinima 1986. godine.
Filipinska nacionalna unija novinara opisala je ubistvo kao "drsko".
Dodaje se: "Napad je za osudu više jer se dogodio u Jumalonovoj kući, koja je služila kao radio-stanica".
Filipini, uprkos tome što uživaju više slobode štampe od drugih delova Azije, ostaju jedno od najopasnijih mesta za rad novinara.
Prema Globalnom indeksu nekažnjivosti, rangirana je kao osma najgora zemlja kada je u pitanju procesuiranje ubica novinara.
Novinari su žrtve moćnih kriminalnih klanova i suočeni sa uznemiravanjem od strane vlade.
U 2009. godini, 32 novinara su bila među 58 ubijenih u masovnoj pucnjavi moćnog političkog klana. Bio je to najkrvaviji pojedinačni napad na novinare u novijoj filipinskoj istoriji.
Prošlo je deceniju pre nego što su neki od umešanih bili procesuirani, a prema rečima Lena Olea, lidera novinarskog sindikata, više od 80 osumnjičenih je i dalje na slobodi.
BONUS VIDEO: VIDEO SA MESTA UŽASA U NIŠKOJ BANjI: Dečak pronađen mrtav - policija na terenu
Preporučujemo

PAJA I JARE SA FILIPINA: Sve više domaćih transportnih preduzeća angažuje strance
03. 11. 2023. u 19:35

"NEĆU MOĆI DA PRISUSTVUJEM DOGAĐAJIMA" Država EU zabranila Ficu prelet do Moskve, traže se alternativne rute
SLOVAČKI premijer Robert Fico je izvestio da Estonija nije dozvolila slovačkom avionu za Rusiju da preleti preko njene teritorije i da se traži alternativni put.
07. 05. 2025. u 21:01

"TO JE SKANDAL!" Orban žestoko udario na Ursulu fon der Lajen zbog Ukrajine
MAĐARSKI premijer Viktor Orban oštro je kritikovao predsednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen na društvenim mrežama zbog poziva Ukrajini da ubrza pristupanje Evropskoj uniji.
07. 05. 2025. u 15:26

TAČNA PUTANjA: Kako je Vučić leteo u Moskvu "momkom iz Brazila" - zanimljiva oznaka aviona "YU-SRB"
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić stigao je danas u Moskvu gde će 9. maja prisustvovati vojnoj paradi povodom Dana pobede.
07. 05. 2025. u 17:04
Komentari (0)