UTEHA ITALIJANIMA U 10 TAČAKA: Novi plan Evropske unije za zaustavljanje priliva migranata na Lampeduzu
"Mi odlučujemo ko će doći u EU i na osnovu kojih okolnosti, a ne trgovci ljudima, tražimo od ostalih država članica da pokažu solidarnost", izjavila je Ursula fon der Lajen, predsednica Evropske komisije, posle posete Lampeduzi sa italijanskom premijerkom Đorđom Meloni.
Foto: Novosti
Tako je stiglo obećanje podrške EU ispisane u 10 tačaka. Prva se odnosi na brzu identifikaciju doseljenih i upućivanje podataka vlastima, druga podrazumeva veću podršku EU za prebacivanje migranata sa Lampeduze u druge regione u Italiji i zahtev da članice EU pokažu veću solidarnost u prihvatanju najosetljivijih pridošlih, žena i dece. U planu je i brža repatrijacija onih koji nemaju pravo da ostanu u članicama EU. Fon der Lajenova je zadužila svog potpredsednika Margaritis Skinasu da krene u Afriku i razgovara sa vlastima u zemljama odakle polaze migrati, u Gvineji, Obali Slonovače, Senegalu i Burkini Faso.
Plan iskazuje i "gvozdena pesnica" protiv trgovaca ljudima, zbog čega će se poboljšati pomorski i vazdušni nadzor, uništiti sve barke i gumenjaci koji se sakupe. Pomoći će se Italiji da ubrza proceduru oko azila. Najtrnovitiji put za realizaciju Plana EU jeste poslednja tačka i Memorandum potpisan sa Tunisom u julu, s obzirom na to da se predsednik Kais Sajed nije angažovao na sprečavanju polazaka migranata sa tamošnjih obala, a za Fon der Lajenovu je to prioritet. No, MMF nije doneo odluku da dostavi Tunisu tražene dve milijarde dolara, jer nije ispunio reforme.
Šta će se od plana realizovati i u kom vremenu, koje je najveći neprijatelj u italijanskoj realnosti masovnog pristizanja izbeglica, ne zna se.
Pariz i Berlin se već ograđuju
U Rimu su se juče sastali francuski ministar unutrašnjih poslova Žerald Darmanin i njegov italijanski kolega Mateo Pjantedozi i razgovarali su o problemu pristizanja migranata, ali je precizirao da Pariz ne planira da dočeka izbeglice. Ministarka unutrašnjih poslova Nemačke Nensi Fezer je rekla da će njena zemlja usvojiti plan Unije i "pomoći u povećanom nadzoru vazdušnim i pomorskim putem, kako bi se čuvale granice EU na Mediteranu".
Preporučujemo
RUSI VRATILI HARKOV U KAMENO DOBA: Brutalan napad bacio Ukrajince na kolena
30. 05. 2026. u 23:33
IRAN POKUŠAO BRUTALNO PROBIJANjE POMORSKE BLOKADE: SAD ispalile "zveri" na brodove
30. 05. 2026. u 22:05
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"TREBA ODATI PRIZNANjE VUČIĆU I SRBIJI, MORAMO ZAŠTITI SRBE OD KURTIJA" Montgomeri očitao lekciju medijima u CG o Kosovu i Metohiji
U INTERVJUU za crnogorski "Dan", Vilijam Montgomeri, bivši američki ambasador u SR Jugoslaviji, osvrnuo se na situaciju na Kosovu i Metohiji.
15. 05. 2026. u 13:16
KRAĐA VEKA U NBA! Nikola Jokić ovakvu nepravdu nije zaslužio, bruka i sramota
NBA liga donela je odluku o MVP igraču NBA lige!
17. 05. 2026. u 16:04 >> 16:14
NAJBOGATIJA PEVAČICA BALKANA: Maja za godinu zaradila 92 miliona i PRESTALA DA PEVA na svadbama
PRE tačno tri godine, pevačica je donela iznenađujuću odluku da trajno prestane da peva na svadbama.
26. 05. 2026. u 20:30
Komentari (0)