(ISPRAVKA) Ukrajina i UNESCO ne premeštaju relikvije u Vatikan
BROJNI mediji, među kojima su i Novosti.rs, preneli su informaciju o “skandaloznom dogovoru” između Ukrajine i agencije Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESCO) o premeštanju dobara iz Kijevsko-pečerske lavre na Zapad, odnosno u Vatikan.

FOTO: Tanjug/AP
Međutim, to nije tačno, na šta nam je ukazao portal Raskrinkavanje.me, prema čijim navodima smo ispravili naš članak.
O ČEMU SE TAČNO RADI?
Ovo je još jedna u nizu tvrdnji o devastaciji imovine Kijevsko-pečerske lavre koja se pokazala kao netačna.
Ministarstvo kulture i informacione politike Ukrajine je 27. juna objavilo je saopštenje za javnost u kom demantuju ove navode. Istu objavu je podelila i ukrajinska nacionalna komisija za UNESCO na zvaničnoj Fejsbuk stranici.
Vršilac dužnosti generalnog direktora rezervata Kijevsko-pečerske lavre, Maksim Ostapenko prokomentarisao je vest koju su objavile ruske novinske agencije, a zatim preneli i drugi strani i regionalni mediji, te saopštio da ne postoje takvi planovi u vezi sa Kijevsko-pečerskom lavrom i da su svete mošti Ukrajine na istom mestu.
Na zvaničnom veb sajtu UNESCO nije moguće pronaći informacije koje bi potvrdile da je postignut dogovor između te organizacije i Ukrajine da premeste ikone, mošti i utvari na Zapad, kako se tvrdi u spornim objavama.
Čak je i ruska novinska agencija Tass naknadno objavila da je iz UNESCO saopšteno da ova organizacija nije uključena u premeštanje moštiju iz Kijevopečerske lavre, uključujući i mošti svetaca.
I gruzijski fakt-čeking portal Myth Detector se bavio ovom temom i utvrdio da su tvrnje neistinite.
Izvinjavamo se čitaocima na prenošenju neproverenih informacija, koje smo uklonili iz našeg teksta, te smo ispravili i naslov.
BONUS VIDEO: ZAJEDNIČKE PATROLE: Ruska i kineska avijacija osam sati iznad azijsko-pacifičkog regiona

DUGOROČNA VREMENSKA PROGNOZA DO KRAJA AVGUSTA: Tek nas čeka pakao i temperaturni rekordi - leto se ne predaje
NAJNOVIJA vremenska prognoza evopskih stručnjaka za avgust pokazuje prohladniji početak meseca u centralnim delovima Evrope, ali se već nagoveštava povratak suptropskog grebena i novog talasa vrelog vremena. Usled prisustva niskog pritiska na severu kontinenta, stvaraju se uslovi za novi toplotni talas koji će pogoditi veći deo Evrope, piše Severe Weather Europe.
04. 08. 2025. u 20:19

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

3O LETA OD "OLUJE" - RUDAN OŠTRO O HRVATIMA: "Koliko je Srba plutalo u bunarima jer se nisu ukrcali u traktore..."
VEDRANA Rudan je komentarisala političku i društvenu klimu u Hrvatskoj.
03. 08. 2025. u 16:23
Komentari (3)